Vitiligo

Vitiligo - një sëmundje e lëkurës njerëzore, ku ka arna qumështi të bardhë që s'kanë pigment të veçantë - melaninës, e cila i jep ngjyrën e lëkurës.

Sëmundja njohur që nga kohërat e lashta, ka përmend e saj edhe në papiruset egjiptiane. Në Rusi Vitiligo quajtur "pesyu."

Vitiligo prek rreth 8% e njerëzve në vitet e fundit, rritjen e episode të reja të sëmundjes. Më shumë se gjysma e vitiligo zhvillimit të moshës 10 deri 30 vjet.

Ka shumë arsye që çojnë në vitiligo. Më të zakonshme:

• stresi fortë ose mosfunksionim i sistemit nervor qendror;
  • lëkurë djegien nga dielli;
  • Shkelja e balancuar sistemin imunitar;
  • çrregullime endokrine. Më shumë se 30% e vitiligo shfaqet kundër të cilit sëmundjet e gjëndrës tiroide;
  • ndërprerja e sistemit imunitar;
  • sëmundjet kronike inflamatore të organeve të ndryshme;
  • Helmim nga kimikate, helme industriale.

Vitiligo Diagnoza bazohet në shqyrtimin e pacientit. Parashikoni rrjedhën e mëtejshme të sëmundjes është e mundur, duke shqyrtuar lëkurën e pacientit në shkëlqim e llambat fluoreshente. Përveç kësaj, lëkura prekur nga vitiligo, të blej një ngjyrë të ndritshme blu. Në shkëlqim e llambës mund të shihet edhe në zonat më të vogla të lëkurës të prekur se e pamundur të dallosh kur një inspektim i thjeshtë.

Simptomat

// '); //]]>

Në lëkurën vitiligo shfaqen njolla të vetmuar ose të shumëfishta, me ngjyrë qumështi apo ngjyrë fildishi. Këto spote tendencë në rritje margjinale. Skajet Shpërthim shënuar rritje në përmbajtjen e ngjyrosje pigment, duke rezultuar në një kontrast mes lëkurë të shëndetshme dhe të sëmurë është edhe më e dukshme. Pak nga pak, është zgjeruar lezione, dhe ngjyra e tyre bëhet më e lehtë.

Vitiligo nuk shfaqet në lëkurën e shuplaka dhe shputa, dhe mukozës kalojë. Me arna e vendndodhje në flokët e kokës shënuar mbulim të madh, dhe më shumë se një e treta e rasteve flokët rriten gri. Njollat ​​e shkaktuara nga vitiligo, e cila nuk është e shoqëruar zakonisht me simptoma të tjera, vetëm 10% e rasteve ato mund të kombinohen me lëkurë kruarje.

Implikimet

// '); //]]>

Vitiligo nuk shkel funksione. Por sëmundja shpesh çon në formimin në pacientët me depresion, pagjumësi në sistemin nervor. Për vitiligo mund të ndryshojnë. Literatura ka portretizuar shumë raste vetë. Në 30% të pacientëve të vëzhguara në mënyrë periodike të rivendosur ngjyra e lëkurës, zakonisht ndodh nën ndikimin e rrezatimit diellor.

Vitiligo nuk është një sëmundje e tmerrshme për jetën, por sëmundja që do të trajtohen për të lehtësuar vuajtjet psikologjike të pacientëve. Suksesi i terapisë është përcaktuar kryesisht nga fillimi i sëmundjes, që është, më parë masat e marra, më mirë rezultatin.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Në mënyrë tipike, trajtimi i pacientëve vitiligo janë caktuar medikamente që rrisin ndjeshmërinë ndaj dritës. Në shumicën e rasteve, mjekim të kombinuar me rrezatim të lëkurës me dritën ultravjollcë (terapi PUVA). Ky trajtim vitiligo nuk mund të përdoret gjatë shtatzënisë, fëmijët nën 5 vjeç dhe pacientë të moshuar mbi 60 vjeç. Gjithashtu terapi PUVA është i kundërindikuar në sëmundjet kronike të organeve të brendshme në një gjendje akute, tumoreve malinje dhe mbindjeshmërisë personal të lëkurës ndaj rrezeve UV.

Fundmi, për trajtimin e vitiligo duke përdorur rrezatimin lazer. Përdorimi i lazer praktikisht nuk ka contraindications, redukton kohën e trajtimit, lejon më saktë pushtetin frekuencë dozimin dhe rrezatimit. Por kjo metodë është ende në zhvillim, nuk ka grumbulluar ende përvojë të mjaftueshme të zbatimit të saj.

Në shumë pacientë me vitiligo shënuar mangësi në bakër tyre trupore dhe vitaminë C. Këto substanca të nevojshme për zhvillimin normal të pigment të lëkurës. Pra, në trajtimin e vitiligo detyrimisht porosis medikamente acid askorbik dhe bakër është futur direkt në zonat lezioni lëkurës nga elektroforeza.

Në raste të rënda të vitiligo nuk janë të përshtatshme për terapi me metodat konservatore, të kryejë transplantimin e lëkurës donatorëve. Para transplantimit arna lëkurës trajtohen me metodën e PUVA - terapisë që u jep atyre një normë më të mirë mbijetese.

Disa pacientë me ndihmon vitiligo komunikimi me psikologun. Problemet rezolutë që çuan në stres dhe quhej përfundimisht vitiligo, promovon regres e sëmundjes.

Njerëzit Vitiligo pacientët duhet të përdorni sunscreen dhe, nëse është e mundur, për të shmangur ekspozimin e gjatë në diell.