Atheroma

Atheroma - një gjëndër dhjamor cist. Bllokim i zakonshëm kanal i kancerit të lëkurës mund të shkaktojë zhvillimin e arsimit hollë-mur përmbajtje yndyrë. Shumë më tepër atheroma shihet në fytyrë dhe kokë, kokës.

Arsyeja është se këto pjesë të trupit më të pasura me gjëndra dhjamor.

Në shumicën e rasteve, diagnoza kist nuk është e vështirë, por kur ajo është e vendosur në krye të përjashtuar hernie trurit. Hernie cerebrale është shkaktuar nga zgjatje të përmbajtjes së trurit nga mangësitë në kafkë. Për hernie veçantë, çrregullime neurologjike dhe të ngrirë, por diagnozën përfundimtare bëhet vetëm pas kraniohrafii. Kist dendur, pa dhimbje dhe elastike në të prekur, ka përshkruan qarta dhe jo ngjitur në lëkurë. Në njerëzve lëkura e të cilëve është e prirur për ëmbëlsi dhe formimin e akneve, shpesh zhvillojnë atheroma mesme.

Si rezultat i inflamacionit, janë edukimi shumë të ngushtë dhe të dhimbshme nënlëkurës. Madhësia mund të jenë të ndryshme: aty janë ënjtje madhësinë e një mjegull dhe një lajthi. Nëse yndyrat kanal nuk është shpalosur, procesi mund të rezultojë në një formë kronike. Rreth zonat inflamator formuar kapsulë cysts mbajtjes dhe ruhen nën lëkurë për një kohë të gjatë.

Origjina dhe Formimi i atheroma, në masë të madhe kontribuojnë për kushtet negative:

• Faktorët e jashtëm përfshijnë - kushtet e këqija mjedisore, punës vështirë dhe kushtet e jetesës.
• Faktorët e brendshëm - çekuilibër metabolike dhe hormonal.

Sëmundjet e lëkurës që shfaqen me përçarje hormonal, shpesh provokojnë zhvillimin e cysts. Për shembull, seborrhea - shkaku më i zakonshëm i formimit të mesëm të atheroma. Kur seborrhea ka aktivitet rritje e gjëndra dhjamor, e cila çon në transformimin e sipërfaqe të lëkurës dhe clogging gojën e follicles flokët. Në lidhje me këtë, lëkura zhvillojë aknet dhe atheroma. Cysts nënlëkurës gjetur shpesh në formë të shumës. Mounds dendura prej 5 deri 40 mm, me formë të saktë dhe të ndodhin në të gjithë trupin, por më së shumti në kokë, fytyrë dhe qafë. Në aktivitetin normal hormonal të gjëndra dhjamor të fshehtë të naftës, duke parandaluar lëkurë të thatë. Kur mosfunksionim mund të vini re mungesën apo sebum tepërt dhe parregullsitë në sistemin nxjerrës të lëkurës. Kështu, stagnimi në lëkurë mund të shkaktojnë formimin e atheroma.

Simptomat

// '); //]]>

Nëse jo përflakur cist dhjamor, ajo është një vulë pa dhimbje. Është e rëndësishme që diagnoza e një cist ka një sipërfaqe karakteristike elastike me konturet e qarta. Dhe nga probing lëvizshmërinë e saj shfaqet nën lëkurë. Diagnoza është e komplikuar shpesh për shkak të madhe ngjashmëri atheroma dhe lipoma. Nëse dhjamor kist - një cist, The lipoma - një tumor beninj që ka zhvilluar nga ind dhjamor. Me prekje dhe vlerësimi vizuale për të dalluar dy arsimi i ngjashëm praktikisht e pamundur. Diagnozë të saktë ju lejon të vendosur ekzaminim histologjik. Kur injektuar në zgavrën e infeksionit kist vërejtur inflamacion saj. Në këtë rast, në nivel lokal përcaktohet dhimbje, ënjtje e indeve, skuqje dhe rritjen e temperaturës.

Faza akute karakterizohet me inflamacion të luhatjeve atheroma, ashtu-quajtur përmbajtjen zbutje kist. Ndonjëherë kist dhjamor mund të shpërthejë më vete, duke theksuar saloobraznye dhe purulent masë. Nëse kjo nuk është vërejtur, drejtuar për të kirurgjisë dhe të zbulojë një absces me një bisturi.

Implikimet

// '); //]]>

Pas përmbajtja e atheroma të dalë jashtë, të jetë i sigurt për të dezinfektoj plagën. Plagë shëruese me qëllim dytësor është, me fjalë të tjera ka të ngjarë që inflamacion në vendin e rrëpirë do të mbetet. Në raste negative, përmbajtja kist nuk mund të qëndrojë nëpërmjet lëkurës. Rrezik në qoftë se ndodh këputje cistike kapsulë dhe përhapja plehut organik në indin nënlëkuror. Kjo nga ana tjetër mund të shkaktojë phlegmon e indeve të buta (celuliti - inflamacion purulent i indin nënlëkuror). Inflamacion O abscesi pengon paparashikueshmëria e saj, si ekzemë vatër vështirë në përkthimin e faqes. I qenësishëm: dhimbje akute të ngrirë, ënjtje të indeve dhe temperaturën e trupit të lartë.

Për trajtimin e atheroma duhet të krijuar një prerje të vogël në lëkurë. Ndërsa për shpëtimin e purulent cellulitis zbulojnë fushat më të gjera të trupit. Përveç kësaj, paralel emëruar antibiotikët dhe drogë sulfanilamidnye grup. Vetëm e tillë një trajtim gjithëpërfshirës, ​​mund të lehtësojë pacientin e inflamacionit të rënda purulent që mund të zhvillohet nga atheroma pafajshëm.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Kist i përflakur dhjamor - kjo është një abscesi. Njerëzit quajtur plagë abscess, ulcerat. Për abscesit akumulimin tipike lokale të qelbit në membranën lidhës. Për të shmangur komplikim të mëtejshëm të atheroma, janë të rekomanduara për të siguruar zonën e prekur paqes. Në rastet kur abscesi është sipërfaqësore, është e mundur që autopsia do të zhvillohet spontanisht. Në qoftë se inflamacioni është lokalizuar atheroma thellë zahnoyitysya është shpalosur nën anestezi lokale. Në shumicën e rasteve, kjo është e mjaftueshme për të bërë një birë të vogël prej 3-5 mm, përmes të cilit përmbajtjes hequr. Më tej, zgavrën abscesi shepetilno larë me drogë antiseptik. Për të shmangur ri-ekzemë cysts injektuar në kullimit zgavër sterile. Thanks procesi i pastrimit tub silikoni merr disa ditë.

Nuk është një tjetër trajtim operativ të atheroma. Një manipulimet globale kirurgjikale lejojë kockë të qartë të qelb. Pastaj në nënlëkurës indeve dhe mbivendosje të lëkurës seams. Pas shtatë ditëve të sutures lëkurës hequr. Moti atheroma pas trajtimit zakonisht është i favorshëm.