Pagjumësi

Vështirësia bie në gjumë quhet pagjumësia apo mirëmbajtje gjumë. Ata që vuajnë nga pagjumësia, ju e dini se çfarë është një ndikim negativ kjo e bën në një ditë mirëqenien. Insomnia mund të çojë në sleepiness ditës, vështirë përqëndruar në diçka.

Ka disa lloje themelore të pagjumësi. Nga vetë, pagjumësia mund të ndodhë në njerëz të të gjitha moshave për një ose dy netë, por ky kusht është nganjëherë vonohet me muaj dhe vite. Rrezik më të madh lidhur me pagjumësi janë gra të prirur dhe të moshuarit.

Atje pagjumësi rastit, që është paaftësia e njeriut për të fjetur mirë për disa netë, ky kusht nuk zgjat më shumë se 4 javë. Kjo duket në pagjumësi më shpesh kundër një sfond të stresit të rënda apo emocionet. Probleme me gjumin shpesh gjenden në udhëtarët të cilët janë larg nga shtëpia dhe shpesh zonat kryq kohore. Pagjumësi afatshkurtër - e keqe ëndërr gjatë nga 4 javë deri në 6 muaj. Shkaku i kësaj forme të pagjumësi është stres të vazhdueshëm në punë dhe në shtëpi, por pas një situatë e vështirë e lejuar, gjumi probleme zhduken. Pagjumësia kronike është karakterizuar nga një ëndërr të keqe çdo natë, ose për një kohë të gjatë (më shumë se 6 muaj).

Pagjumësia mund të jetë shkaktuar nga disa faktorë. Në radhë të parë janë faktorët psikologjik. Së pari, ju duhet të i kushtoj vëmendje të tendencës pagjumësi, sepse disa njerëz kjo gjendje mund të shfaqet më shpesh se të tjerët. Stresi i vazhdueshëm mund të shkaktojë pagjumësi. Përmendësh ose pagjumësi primare shfaqet në sfond të faktit që një person aktivisht përpiqet për të fjetur, por këtë vullnet e bën atë më të gëzuar dhe gjeneron një seri e mendimeve të reja në lidhje me faktin se në qoftë se ai nuk është në gjumë, dita nuk do të funksionojë si duhet. Një nga faktorët që ndikojnë në gjasat e pagjumësi është një mënyrë jetese. Përdorimi i stimuluesve, pirja, orët e parregullta të gjumit, keqpërdorimit të pilula gjumi, një mënyrë jetese i ulur. Mos harroni në lidhje me faktorët e mjedisit, për shembull, ne të gjithë e dimë se drita dhe zhurma ndërhyjnë me gjumë normal. Shkaqet e origjinës pagjumësi mund të jenë sëmundje fizike ose mendore: depresion, çrregullime të ndryshme të frymëmarrjes dhe të tjerët.

Simptomat

// '); //]]>

Simptomë kryesore është pagjumësia, ose çrregullime të gjumit gjumit. Shkaqet e pagjumësi mund të jenë të ndryshme, por karakteristikat e çrregullime të gjumit janë gati të njëjta, nëse pagjumësia është vonuar për një periudhë të gjatë, mund të formojnë qëllimet ritualet gjumit, tmerri i asaj gjumit nuk do të vijë. Në një person i shëndetshëm është bie në gjumë për 3-10 minuta, dhe pacientit, ky proces mund të zgjasë disa orë. Një tregues tipik i pagjumësi është zgjuar i shpeshtë natën, pas së cilës njerëzit nuk mund të gjatë për të zhyt veten në një ëndërr, një ndjenjë e gjumit sipërfaqësore. Përveç shkurtimit pagjumësi karakterizuar nga gjumi.

Implikimet

// '); //]]>

Çrregullimet normale e gjumit herët a vonë mund të shkojnë në pagjumësi kronike. Insomnia është në gjendje për të marrë mjaft e dëmshme për shëndetin, dhe në formën e sëmundjes mendore, të tilla si dështim të frymëmarrjes, lëvizjet e të pashpjegueshme të këmbëve gjatë natës. Shqetësimet e të drejtave që ai nuk mund të fle normalisht të çon në një rritje të sheqerit në gjak. Përveç kësaj, njerëzit me çrregullime të gjumit shpesh vuajnë nga lodhja kronike, koncentrim dhe vëmendje të reduktuar dridhje. Pagjumësia mund shok një shumëllojshmëri të sëmundjeve, duke përfshirë: çrregullime funksionale të sistemit nervor, neuroza, psikoza, sëmundjet e gjëndrave endokrine. Gjumë i shqetësuar mund të çojë në depresion, të shkaktojë një ndjenjë të depresionit, pakënaqësi.

Trajtimi i pagjumësi

// '); //]]>

Trajtimi i pagjumësi përfshin dy qasje - eliminimin e faktorëve që shkaktojnë pagjumësi dhe një sërë masash për të normalizuar gjumin. Mënyra e parë është më i pranueshëm, por shumë e vështirë në ekzekutim. E dyta përfshin metodat mjekësore dhe unmedical.

Metodat Unmedical janë të ndryshme dhe përfshijnë si në vijim: higjienën e gjumit, phototherapy, psikoterapi, entsefalofoniya, fizioterapi, akupunkturë, biofeedback, homeopati.

Trajtimet mjekësore për pagjumësi përfshijnë opiates ndryshme. Medikamenti duhet të përzgjedhur me numrin pak të efekteve anësore dhe komplikacione. Filloni trajtimin e pagjumësi në shumicën e rasteve, me përgatitjet bimor, melatonin. Kohëzgjatja duke marrë pilula gjumi nuk duhet të kalojë 3 javë. Gjatë kësaj kohe të hetuar shkakun e pagjumësi. Nuk do të keqpërdoren apo droga hipnozës për të vetë-mjekoj.

Përmirësime të mëdha në trajtimin e pagjumësi mund të arrihet duke përdorur terapi manuale. Insomnia, stresi, nervozizmi rekomanduar chiropractic. Kur është fjala për veprim pagjumësi në pika të veçanta në trup. Nga ana tjetër, ndoshta aplikuar manipulimin qetësues. Seanca duhet të bëhet ekspert chiropractic. Ai zgjedh pikat e duhura në trup dhe kryen veprime. Kohëzgjatja e veprimit të tillë në një pikë krijon një 1,5-5 minuta. Zakonisht 2-4 pika të zgjedhura, pas një kohë ata duhet të ndryshojë për të tjerët. Për të rritur efektin, rekomandoi përdorimin e vajrave të ndryshme, krem, xhel.

Çifti relaksuese terapi manuale mund të përmirësojë ndjeshëm gjendjen e pacientit, të shkojnë në shtrat shpejt dhe pa përpjekje shtesë, dhe fle i qetë dhe i plotë.