Osteoarthritis

Osteoarthritis quhet sëmundje të përbashkët karakterizuar nga lezione të cilat formojnë mes kockat kërc tij. Nuk është një sëmundje e quajtur deformimeve artrit, osteoarthritis.

Edhe pse arthrosis vuajnë të gjithë botën, përqindja e pacientëve ndryshon nga vendi në vend. Më pak vuajnë nga arthrosis në Suedi, incidenca pak më e lartë në mesin e tyre britanike. Pak më lart atë në. Në Ukrainë është më i madh se në, dy herë e gjysmë. Një përqindje e madhe e pacientëve me arthrosis karakterizohet SHBA.

Sëmundja Aftësia arthrosis rrit ndjeshëm me plakjen. Shumica e rasteve janë pensionistë. Pas gjashtëdhjetë vitesh, mundësi rritet në pothuajse njëqind për qind. Ka, megjithatë, dhe rastet e tyre, dhe në një moshë më të re.

Më të ndjeshëm ndaj sëmundjes në artrit e gju. Shutters sustvavy prekur ato shumë më pak. Në osteoarthritis e duart dhe këmbët janë raste të mposhtur ata hip dhe gishtat.

Ndonjëherë përdoret terminologjinë më të saktë, rezolutë të ekranit, të cilat aq i impresionuar osteoarthritis përbashkët. Kështu, forma më e zakonshme e artritit, duke goditur gju të përbashkët, i quajtur gonartroze dhe të përbashkët mbresëlënëse hip - arthrosis. Nëse osteoarthritis impresionuar më shumë se një të përbashkët, ajo është quajtur poliosteartrozom.

Dalluar Arthrosis fillor dhe të mesëm. Quajtur një arthrosis primar shkaktuar nga figura joreale, të mesëm - një arsye të cilat mund të vendosen në mënyrë unike. Këto mund të jenë të pasakta metabolizmin, sëmundje hormonal, osteochondritis, nekrozë, tuberkulozi, artrit, dhe lloje të ndryshme të inflamacionit, si dhe infektive, traumat. Ndoshta origjina e shkaqeve të osteoarthritis dhe natyrës gjenetike. Për të gjitha këto arsye, për lëndimin e përbashkët kundër arthrosis, sukseset e reja të moshës së pensionit.

Përveç nga shkaqet e drejtpërdrejta të origjinës osteoarthritis, janë faktorët e rrezikut në masë të madhe të rritur mundësinë e origjinës së saj. Këto përfshijnë, përveç moshës përmendur tashmë, trashje, mangësi vitaminë, mungesa e ushtrimit, të, efektet negative mjedisore kimike në trup, prania e ndërhyrjeve kirurgjike në nyje, sëmundje tiroide, qarkullimin dëmtuar.

Osteoarthritis zhvillohet në tri faza. Në fillim vetëm i prekur membranë synovial por jo kërc. Në këtë fazë, ajo mund të gjendet vetëm duke transformuar përbërjen e lëngut synovial. Faza e dytë është prekur kërc vetë. Në fazën e tretë dhe kockave më të prekura.

Simptomat

// '); //]]>

Simptomë kryesor i osteoarthritis - dhimbje në të përbashkët prekur. Ajo mund të jetë aq i fortë se ajo parandalon përkul dhe të përdorin gjymtyrë e prekur, veçanërisht kur ngarkesa në të. Sidomos nyje shumë të lënduar në Arthrosis mbrëmje. Joints prekur mund të bymehet dhe lëkura rreth tij, së bashku me të kuqe. Gjithashtu, të përbashkët, arthrosis prekur mund kërcitje kur vendosur. Më shpesh kjo ndodh në mëngjes.

Implikimet

// '); //]]>

Trajtimi osteoarthritis nuk ka punuar, mund të lëvizin nga një të përbashkët në një tjetër, kryesisht nëpërmjet rishpërndarjes së barrës mbi ta. Në mënyrë indirekte arthrosis mund të çojë në herniation e disqe intervertebral. Rezultati përfundimtar i sëmundjes mund të jetë imobilizimi i plotë i gjymtyrë.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Diagnoza e osteoarthritis është bërë jo vetëm simptomat e saj. Sot ndihmë mjekësore në këtë dhe X-ray makina. Artrit Ashpër mund të gjenden me sy - me shtrembërim e gjymtyrë. Kurrë nuk duan të mbajnë shpresën për shërimin e shpejtë të osteoarthritis. Procesin e saj trajtim nuk është i shpejtë, dhe ajo duhet të vihet dorë. Megjithatë, nëse doterpity atë nëpërmjet, shpëtimi i plotë i sëmundjes është e garantuar plotësisht.

Shumë vëmendje i është kushtuar trajtimit të osteoarthritis fizioterapi. Vështirësia kryesore në planifikimin këtë metodë të trajtimit është e ngarkesës dozen. Të zvogëlojë efikasitetin e trajtimit të aftë si ngarkesa e punës tepruar dhe i pamjaftueshëm. Ka ilaçe për luftimin artrit, dhe për parandalimin e tij. Në shumë raste, trajtimi i osteoarthritis kryer në zonat turistik, i cili në masë të madhe rrit efektivitetin e saj. Një trajtim osteoarthritis është furnizimi artificiale e oksigjenit në strukturën e prekur. Treat osteoarthritis dhe lazer dhe stimulim elektrik.

Në raste të rënda, pacienti është përshkruar një operacion, gjatë të cilit krijon një protezë të veçantë. Kursi i trajtimit të osteoarthritis është shoqëruar gjithmonë me një dietë të veçantë.

Ajo rrit efektivitetin e masave për trajtimin kompleks të osteoarthritis në rast se ajo është e shoqëruar me terapi manuale. Ai duhet, megjithatë, paralajmërojnë pacientët e trajtimin e osteoartritit vetëm kësaj metode në izolim nga të tjerët. Osteoarthritis chiropractic mund të sjellë përfitime vetëm nëse ajo është kryer në lidhje me metodat e tjera të trajtimin e sëmundjes. Qëllimi ndjekur osteoarthritis chiropractic, është për të rivendosur lëvizjen e përbashkët, duke përmirësuar furnizimin me gjak dhe, si pasojë, heqjen e inflamacionit. Në të njëjtën kohë në përmirësim të vazhdueshëm pronat e saj motorike, dhe reduktuar trashësi prej kërc.

Metodologjia terapist manual përcakton trajtimin për secilin rast veç e veç, duke marrë parasysh rezultatet e X-ray. Shpesh ai cakton pacientit vetë-masazh se ai duhet të mbajnë në metodologjinë Dr. specifikuar në mes sesioneve.

Të arthrosis nuk shfaqet në të ardhmen, duhet të angazhohen në ecje të rregullt dhe sportive, e cila krijon stres në nyje. Ajo është gjithashtu luftojnë fort trashje.