Otoplastic si për të bërë veshët tuaj të përsosur

Otoplastic cili, me fjalë të tjera, është korrigjimi i veshëve, është një mundësi e mirë për të përmirësuar pamjen e tyre në rastin e rëndësisë së problemeve të caktuara në lidhje me veshët. Për më tepër, në disa raste, korrigjimi është i nevojshëm, jo ​​vetëm nga ana e ndryshimeve vizuale.

Çfarë është otoplasty, ajo që është thelbi i kësaj ndërhyrjeje, veçanërisht rehabilitimi pas saj - e gjithë kjo ju mund të mësoni nga neni sotme tonë.

• Informacione të përgjithshme
  • Dëshmi
  • Lines
  • Trajnimi
  • Karakteristikat e operacionit
  • Periudha Rehabilitimi

Informacione të përgjithshme

// '); //]]>

Otoplastic kanë këtë lloj të kirurgjisë, si pjesë e të cilit është bërë nga veshët plastike, që kanë për qëllim trajtimin e llojeve të ndryshme të deformimeve dhe defekteve, dhe defekte në këto tensionet, pasi lexuesi duhet të kuptojë, bëjnë veshët. Për shembull, përdorimit të otoplastytsi mund të arrijë përmirësim në formën e veshëve apo ndryshuar madhësinë e tyre, të rregulluar, dhe ndonjëherë edhe eliminimin e defekteve të lindura apo traumatike kaplovuhosti shpëtoj. Për më tepër, përdorimit të kësaj procedure, ju gjithashtu mund të luajnë pa veshë e lindjes.

Siç shihet nga këto përkthime janë çështje që janë subjekt i largimit në kirurgji, otoplasty mund të jetë një shpëtim i vërtetë për pacientët, në disa raste në mënyrë të konsiderueshme ju lejon të ndryshoni cilësinë e përgjithshme të jetës. Operacioni "otoplasty" fokusohet në efektet e veshët buta dhe strukturat kërcor.

Fëmijë të moshës 4 deri në 14 vjeç - është grupi kryesor i pacientëve për të cilat otoplasty kryer. Ky trend është mjaft e kuptueshme, sepse i njëjti kaplovuhist një lloj të veçantë të defekteve - e gjithë kjo është një problem serioz të rasteve të shpeshta të fëmijëve në institucionet parashkollore dhe shkolla. Me fjalë të tjera, çdo defekte në këtë drejtim duke shkaktuar tallje nga kolegët, pavarësisht nga natyra e shfaqjes dhe ashpërsia e tyre. Kjo, sigurisht, mund të krahasohet me paraqitjen në këtë sfond të çrregullimeve të ndryshme psikologjike dhe komplekset.

Ndërkohë, këto nuanca nuk do të thotë se otoplasty është projektuar vetëm për grup-moshën e caktuar. Bëni otoplasty mund dikush anon kësaj edhe faktin se rreziqet përkatëse për funksionimin, janë të lejuara me frekuencën e tyre në mënyrë të barabartë, pavarësisht nga mosha, pra, nuk ka asnjë tendencë për të rritur në bazë të përkatësisë në një grup moshe të caktuar.

Otoplastic, çmimet e të cilave janë të bazuara në intervenime specifike dhe metoda, ajo është e zbatueshme, llogari edhe kërkon karakteristikat e mëposhtme:

• Arritja e procedurave të përsosur simetri duke përdorur konsiderohen rezultat praktikisht e pamundur. Fakti se natyra e veshët tanë, në një farë mase të ndryshëm nga njëri-tjetri, kështu operacion nuk është një garanci e identitetit absolute në fund.
  • E më shumë të ngjarë mund të thuhet se edhe nëse aktualitetit defekt vetëm për një vesh, nevoja otoplasty si manipulim për të dy veshët, përmes të cilit, nga ana tjetër, mund të arrihet në harmoni rezultatin maksimal.
  • Ndoshta kjo është e dobishme për të theksuar pika dhe që otoplasty kërkojnë ndjekja e një kohë të caktuar pacientin. Më vete të merret menjëherë parasysh dhe se veshët pas otoplasty brenda periudhën postoperative mund të nxjerrë të paktën disa më shumë se sa ishte planifikuar. Dhimbje pas otoplasty, të cilat kryesisht ndodhin në mënyrë intensive gjatë ditës së parë pas operacionit, atëherë largohem, megjithatë, duke marrë parasysh karakteristikat individuale të trupit, në këtë deklaratë mund të jetë e diskutueshme. Prandaj, ajo gjithashtu duhet të merret parasysh.

Merrni më shumë informacion në lidhje me otoplastytsi, si dhe një numër të procedurave të tjera të kirurgjisë plastike dhe kozmetike ju në internet http://plastgid.ru/~~HEAD=dobj. Më poshtë ne përgjithësi e konsiderojnë ato aspekte që lidhen me këtë procedurë, e cila gjithashtu mund të provojë të jetë i dobishëm.

Otoplastic para dhe pas (foto 1)

Otoplastic: indikacione

// '); //]]>

Arsyet që janë bazë për operacionet e para nesh, mund të vendosen. Komente Otoplastic mbi të cilat tregojnë se shumica e tyre si akteve kryesore kaplovuhist mund të zhvillohen në rastet e mëposhtme:

• shumë thellë në kupën veshit që shkon në kanalin e veshit;
  • në një distancë të konsiderueshme earlobes lidhur me të kokës;
  • Në protyvozavytka kongjenitale e gabuar të veshit ose kur është moszhvillimi kongjenitale (në këtë rast krah ose shumë hequr nga koka apo është formë shumë e sheshtë).

Në mënyrë të përmbledhur se përdorimi i otoplasty i dobishëm në rastet e mëposhtme:

• Problemi me spikatur veshët (kaplovuhist u përmend tashmë);
  • nën variacione të caktuara të rëndësishme për veshët;
  • nëse është e nevojshme, të zvogëluar veshin;
  • Mungesa e pjesëve pranë veshit ose në mungesë të tij absolute;
  • Zgjidhjen e problemeve që lidhen me earlobes shumë disproporcionale, ose në lobes shumë të mëdha.

Si contraindications otoplastytsi për të dalluar faktorët e mëposhtëm:

• prania e proceseve inflamatore;
  • Shkeljet në lidhje me koagulimit të gjakut;
  • rëndim të sëmundjeve kronike ose infektive;
  • Faza e tanishme e vështirë e diabetit.

Otoplastic para dhe pasOtoplastic para dhe pas (foto 2)

Otoplastic: Llojet

// '); //]]>

Si, në përgjithësi, është e lehtë për të marrë, në varësi të objektivave dhe detyrave që janë të dizajnuara otoplasty, të përcaktuara ndikim në zonën përkatëse. Shumica e pacientëve sugjerojnë se ndikimi i trajtimeve të fokusuar në arritjen e apelit estetike, çfarë lexuesi mund, nga jo më pak të rezistojë kur të marrë parasysh indikacionet e mësipërme për zbatimin e tij. Mbi këtë bazë dallojmë llojet e otoplasty zbatuar në praktikë:

• Otoplasty estetike. Tashmë Përkufizimi i opsionit korrigjim përcakton rezultatin e përafërt dhe qëllimin e ndikimit. Me fjalë të tjera, ndikimi estetik do të eliminojë pozicionin e gabuar e veshit (në kokë), hiqni kërc shëmtuar spikatur, të rregulluar kaplovuhist.
  • Otoplasty rindërtues. Ky lloj i korrigjim ekspozimit është e përqendruar në rikthimin e veshin në disa zona të diskutuara më parë dhe të mos bien nën konceptin e arritjes së "bukurinë". Kjo është, në këtë rast eliminuar efektet e traumave, defekte të lindjes, etj Plastike rindërtues bazuar në përdorimin e materialeve natyrore, veçanërisht kërc brinjë elementeve kërcor të pacientit.

Nëse ne flasim për teknikat e veçanta që përdoren në procedurë, ata janë në fakt ka të paktën dyqind. Prandaj, largimi i çdo kirurg ka një numër të metodave të veta, të zbatuara me sukses dhe testuar në praktikë, sepse në çdo rast rezultatet konkrete të arritura nga mënyrë individuale. Në bazë të një variant të veçantë të defektit dhe të përdorura metodat e përcaktuara për fushën përkatëse të operimit, si dhe vendet në të cilat prerje janë kryer dhe prodhuar punojmë me pëlhura të veshit.

Aktualisht kirurgji me të cilin opsionet specifike teknika janë zbatuar, mund të jetë si më poshtë:

• Otoplasty tradicionale. Puna në fusha specifike ndodh duke përdorur një standard i vendosur të mjeteve si një kryesor është bisturi.
  • Otoplasty lazer. Ky version i ndikimit është disi më moderne. Ndikimi në këtë rast është i bazuar në aplikimin e rreze lazer. Kjo metodë është veçanërisht në kërkesë për shkak të faktit që punojnë në lazer siguron minimizimin e risqeve brenda ushtruar ajo mund të ndikojë. Kërc deformim në këtë rast është praktikisht asnjë rrezik i probabilitetit infektimit është reduktuar në vlerat më të ulëta të mundshme.

Në zgjedhjen e një opsion të veçantë është një studim i hollësishëm i ndikimit të kirurg karakteristika të veçanta të pacientit. Përveç kësaj, natyrisht, të marrë parasysh dëshirat e veçanta për sa i përket ekspozimit të mëtejshëm. E gjithë kjo në fund të fundit përcakton zgjedhjen optimale të opsioneve për të arritur një rezultat të veçantë.

Veshët Otoplastic Veshët Otoplastic (foto 1) Veshët OtoplasticVeshët Otoplastic (Foto 2)

Përgatitja otoplastytsi

// '); //]]>

Përgatitjet për këtë procedurë është më e rëndë se ajo mund të duket në fillim kështu që të përqëndrohet në disa pika me interes.

Ashtu si me nevojën për çdo operacion tjetër, para se të otoplasty duhet t'i nënshtrohen një ekzaminim mjekësor. Ajo mbahet jo më vonë se ora dy javë para operacioneve të synuara. Në bazë të një variant të veçantë të anestezi (lokale ose të përgjithshme), janë përcaktuar nga veprimet paraprake të inspektimit. Përveç kësaj, rezultatet do të paraqiten në tablonë e përgjithshme e shëndetit të pacientit, dhe janë contraindications e mundshme që mund të ndodhin në më të papritur të kohës dhe të shkaktojë komplikime.

Kjo është e detyrueshme për të hetuar sasinë e gjakut në të dhe shkallën e trombociteve koagulimit. Shtesë hulumtimi i saj është gjithashtu standarde në çdo lloj të manipulimit, është e përqendruar në zbulimin e hepatitit, sifilisit dhe AIDS. Gjithashtu, procedura e mëparshme kirurgji është që të kalojnë nëpër X-ray.

Periudha paraoperative kërkon një balancim i trupit të arritur atë nëpërmjet dietë të përshtatshme (mish, perime, fruta, vitamina) dhe një tjetër për përjashtimin e ndikimeve negative.

Dy javë para operacionit duhet të jenë të dizajnuara për të përjashtuar përdorimin e barnave të caktuara, sidomos për acidit acetilsalicilik (aspirina) dhe analoge të saj. Këto barna promovuar thinners gjakut, duke shkaktuar gjakderdhje përfundimisht mund të zhvillohet.

Disa kufizime të nënkuptuar dhe sipas gjinisë. Po, operacioni nuk kryhet brenda periudhës së grave ciklit menstrual. Prandaj, koha më e favorshme duke pasur parasysh këtë faktor është operacioni tri ditë pas përfundimit të saj.

Një theks i veçantë është edhe mbi alkoolin dhe duhanin. Këta faktorë në masë të madhe të rrisë rrezikun e komplikacioneve në sfond mbajtjen otoplasty. Për këtë arsye, ju duhet të ndaluar pirjen e duhanit dhe alkoolit preoperatively të paktën për një periudhë prej dy javësh.

Në prag të otoplasty duhet të lani flokët, aplikoni grim duhet të fshihet. Ushqimi dhe lëngjeve duhet të jetë i kufizuar në këtë kohë, në ditën e operacionit dhe të pijshëm nuk është e lejuar. Para transaksionit drejtojë fotografi pacientit. Photo Otoplastic "para dhe pas", në të cilat janë bërë në këtë rast, përcakton këtë mundësi duke krahasuar rezultatet nga ana e realizuar në metodat e saj.

Operacioni: Karakteristika

// '); //]]>

Tashmë në kushtet operative, si pjesë e otoplasty implementuar një numër të fazave kryesore të kësaj ndërhyrje. Ato përbëhen nga sa më poshtë:

• Performanca nivel, duke siguruar qasje në folds zaushnoy;
  • ndarja zoti i kërc nga lëkura (shkallën e veprimit është aplikuar teknikën e ndërhyrjes kirurg);
  • efektet në vesh (në këtë rast ajo është vepër e kërc dhe në ndryshimin e formave veshët dhe në formimin e dispozitave të nevojshme thellësinë e veshit në arritjen e reduktimin e saj, së bashku me skajin e veshit presion në fytyrë), për të arritur rezultatin e dëshiruar shpesh kryer në vijim:
    • pikë në kërc;
    • heqjen kërc e pjesëve të caktuara;
    • në veshin e tij manipulimi rindërtues mund të shtohet kërc;
    • duke përdorur disa lloje të qepjet bërë kërc paraqitjen.
  • simetri pajtueshmërisë (me kusht nga korrigjimin e veshëve, është faza e fundit e transaksionit);
  • suturing në vesh;
  • imponuar në rajonin e veshëve salcë (fashë pas otoplasty aplikuar me një farë mase Tuhist, pas compression nuk është e nevojshme, është e rëndësishme për të siguruar qarkullimin e duhur të gjakut në veshët ekspozuar operyrovanyyu).

Otoplastic: FL'язкаOtoplastic: shirit dekorativ

Otoplastic: Periudha e rehabilitimit

// '); //]]>

Kohëzgjatja e periudhën postoperative është rreth 2-3 javë. Gjatë kësaj periudhe, pas otoplasty fashë është i veshur, i projektuar në një farë mënyre të kontrolluar pozicionin e veshëve, duke reduktuar ënjtje. Edemë si bruising pas operacionit, gjatë kësaj periudhe bëjnë atë krejtësisht të zhduken. Aktiviteti fizik duhet të jetë i moderuar për tre javë, ekspozimi i tepruar ndaj rrezatimit UV është përjashtuar gjatë dy muajve të ardhshëm pas operacionit. Otoplasty rezultat në versionin e saj përfundimtar mund të shihet pas rreth 6 muaj pas kësaj.