Shtrihen

Gjatë gjithë kohës kënduar bukurinë e trupit të femrës. Në periudha të ndryshme të standardeve të bukurisë që ndryshonin në mënyrë të konsiderueshme nga njëri-tjetri. Gratë janë për të përmbushur këto standarde kanë filluar për të kryer eksperimente të ndryshme në trupin e tij. Ajo admiruar dietë, duke i dhënë vetes xhoko në ushqim. Këto eksperimente nganjëherë ndikojnë negativisht në gjendjen e lëkurës. Lëkura është mjaft e ndjeshme ndaj tensionit dhe mungesa e elasticitetit shënon shtrirje mund të duket se nuk janë shumë të aesthetically i kënaqshëm sy. Megjithatë, jo vetëm eksperimente, por ngjarje të tjera në jetë (pubertetit, stërvitje, e shtatzënisë) mund të ndryshojë pamjen e lëkurës.

Shtrihen (emër tjetër - shënon shtrirje) - është mungesa e lëkurës që shfaqet kur dëmtuara fibrave elastike si rezultat i transformimeve hormonale apo tensioni i tepërt. Çrregullime hormonale të çojë në faktin se trupi është një shkelje e sintezës së 2 përbërësve jashtëzakonisht të rëndësishme të lëkurës - elastin dhe proteina kolagjenit polimere. Këto komponente të sigurojë fleksibilitet, elasticitet, zgjateshmëri, lëkurës tkurrshmërisë. Në rast të mungesës së këtyre substancave, lëkura humb karakteristikat e saj dhe fillon hedh lëng. Më të prirur për tension të gjoksit, barkut dhe kofshët. Gjatë shtatzënisë muskujt e murit të përparmë të barkut të prirur për të shpejtë shtrihet e shtrihet lëkurës dhe lot atje, e cila është zëvendësimi i indeve lidhës.

Shtrirje më e dhimbshme, por ata sjellin probleme nga një pikë e estetike të parë. Get shpëtoj i shënon shtrirje është e vështirë, ndonjëherë e pamundur për të hequr ato plotësisht, sepse pamja e tyre tregon transformimin e lëkurës, e cila prekur të gjitha shtresat e saj. Megjithatë, për të përmirësuar, për të përmirësuar tonin, të ndryshuar pamjen e lëkurës - kjo është e vërtetë.

Metodat për të luftuar shënon shtrirje

// '); //]]>

Në cosmetology moderne, ka metoda të ndryshme për të hequr shënon shtrirje.

Për të ndaluar në çdo metodat e veçanta të luftës, së pari ju duhet të konsultoheni me një mjek-cosmetologist për të gjetur se si dëme të rënda. Metodat më efektive përfshijnë: peels kimike, ultratinguj, procedura Mezoterapia, dermotoniya.

Parimi i trajtimit kimik zhvishem e shënon shtrirje është se në aplikimi i saj është "lidhjes" tokat e shënon shtrirje. Në sajë të një përbërje të krijuar posaçërisht të përdorura, dhe të cilat komponente janë përzjerë në vende transformimin më të prirur, është një procedurë e quajtur "i zgjuar" lëkurë.

Kjo procedurë merr rreth 30 minuta për të thatë filmin shfaq, thellësinë e veprimit - të mesme të thellë. Përkujdesje e mëtejshme në ditët në vijim (5-7) të mbajtur e tyre në shtëpi.

Kur kombinohet me cosmeceuticals lëkurë, rrit tonin e lëkurës dhe shënon shtrirje në të vërtetë janë të padukshme. Hyrja është përqendrime shumë të vogla të fenolit furnizon sigurinë e procedurës. Ky lloj i lëkurë më aktive, në efektin e saj mund të krahasohet me 10 seanca peels që përdorin acide frutash. Efekti i përtëritje të lëkurës ndodh në çast.

Mezoterapia është edhe një nga metodat më efektive për heqjen e shënon shtrirje. Kur duke përdorur procedurat Mezoterapia nën lëkurë në një thellësi të vogël futur drogë të veçanta që mund të përmirësojnë proceset metabolike në lëkurë. Përparësia e kësaj metode është fakti se droga të veprojnë në nivel lokal në zonat problematike.

Luftuar shënon shtrirje, duke përdorur metodën dermotoniya, i cili kombinon teknikat hardware dhe metodat manuale. Më efektive është që të përdorin dermotoniya aparat SkinTonik, e cila ju lejon për të arritur rezultate të shkëlqyera. Aparat veprim në mënyrë të barabartë një efekt pozitiv në të gjitha fushat me probleme: trupin, fytyrën, hips.

Shënon shtrirje mund të trajtohen me ultratinguj, e cila është përdorur në kombinim me medikamente efektive, dhe shërben si një katalizator për ta. Nëpërmjet ultrazërit droga kanë aftësinë të depërtojnë më thellë në lëkurë, duke e bërë kështu një efekt të rëndësishëm dhe të shpejtë.

Siç u përmend, që shtrihen vetë nuk janë të tmerrshme për shëndetin, por ka disa arsye që shkaktojnë pamjen e tyre dhe mund të jetë e frikshme (për shembull, sindromi Cushing). Nëse shtrihen filluan të dalin dhe do të shkaktojë që ata të mos shtatzënia dhe ndryshimi në peshë, atëherë ju duhet të shihni një mjek për këshilla.

Parandaluar formimin e shënon shtrirje

// '); //]]>
  • Kur humbje peshe apo, anasjelltas, peshë u rrit, të përpiqet të bëjë atë ngadalë për të lejuar lëkurë të reagojnë drejtë. Humbje të shpejtë në peshë si një rritje të shpejtë në masë të trupit, në mënyrë të pashmangshme çon në dëmtim të lëkurës dhe formimin e shënon shtrirje.
  • Ju duhet të hani e drejtë. Ushqime që përmbajnë një shumë të karbohidrateve trupi ka nevojë në moderim, disa rekomanduar përdorimin e saj në doza minimale. Ajo duhet të përfshijë ushqime proteinike në dietë, përmes të cilit sintezën e kolagjenit dhe elastin. Perimet shumë të dobishme që përmbajnë carotenoids, vitamina, dhe sende të tjera të dobishme të nevojshme për të lëkurës.
  • Nevojë për të ushtruar, ju duhet nën menaxherin e kontrollit, i cili do të rregullojë nivelin e stresit.

Shpesh shkaku i shënon shtrirje në trup është e shtatzënisë. Për të shmangur shfaqjen e shënon shtrirje, duhet gjithashtu të fillojnë të parandalimit të shtatzënisë për të parandaluar këtë moment të pakëndshme. Për të ndihmuar lëkurën tuaj duke përdorur kozmetikë të veçanta, të cilat kontribuojnë në mbajtjen e lëkurës në gjendje të mirë.

Antioksidantë Wonderful janë produkte që përmbajnë vitamina A, E, C efekt të mirë është përdorimi i vajrave bimore natyrore, avokado, ullinj, papaja dhe gjalpë Shi dhe ekstrakte bimore - kamomil, Calendula, misri, çaj jeshil, xhensen, dhe të tjerët që të përmirësuar sigurinë pronat e lëkurës.

Për të adresuar ndonjë telashe kozmetike, megjithatë, si të gjithë duhet të trajtohen në mënyrë gjithëpërfshirëse. Kombinimi i metodave të ndryshme mund të arrijë rezultatin më efektive. Kur marrjen e shpëtoj shënon shtrirje është e nevojshme për të kryer programe të gjithanshme që ju lejon për të hequr qafe probleme.