Cryotherapy

Dikush një herë tha "Bukuria do ta shpëtojë botën", dhe jo një gratë mijëvjeçarit të duan të jenë të bukur. Dhe çfarë është bukuri pa shëndet!? Këto dy koncepte të shkojnë së bashku një numër të madh të mijëra vjet. Në një mënyrë të jenë të bukur,

prandaj modës të jetë i shëndetshëm. Për fat të mirë, qasja në informata në njeriun modern është e ndryshme në mënyrë që ju mund të zili vetëm. Letërsia masiv në biblioteka, dyqane specialiteti raft librash, dhe internet - në përgjithësi është e mirë është (informacion të vërtetë, pa verifikuar gjithmonë). Pavarësisht nga fakti se ka shumë burime të cilat opsionale mund të mësojnë të gjithë në lidhje me bukurinë dhe shëndetin, shumë nuk lodhem për të kërkuar konfirmimin e një njohuri të veçantë. Paraardhësit nuk mund të lexuar aq shumë, ata vetëm mendojnë se do të ndihmojë ata të jenë të shëndetshëm dhe të bukur.

Cryotherapy - trajtim me të ftohtë. Edhe në kohët e lashta njerëzit kanë gjetur vetitë pozitive të ftohtë, atëherë ata janë duke marrë banjot akulli të bërë më të rinj. Në fazën e tanishme të shkencës vërtetuar se ftohtë është në gjendje për të aktivizuar sistemin imunitar të trupit të njeriut, për të mobilizuar sistemin nervor dhe endokrine, të rritur performancën, të përmirësojë disponimin, ndihmojnë trupin të jenë më rezistente ndaj stresit.

Cryotherapy moderne përfshin një koncept më të gjerë. Ai përfshin jo vetëm efektin e zakonshme e temperaturës (pako akulli, dush të ftohtë ose dousing të ftohtë, not dimrit, etj), por veprimin e ajrit ose të azotit gaz inert, ftohur në temperatura të ulëta (-150 - 190 gradë Celsius ).

Qëllimi Cryotherapy

// '); //]]>

Cryotherapy është qëllimet e përgjithshme dhe lokale.

Duke përdorur cryotherapy përgjithshme, veprim do të bëhet në një trup. Kryejë procedurën në një cryochamber veçantë (Cryosaunas), në të cilin një person është zhytur në tërësi ose pjesërisht. Në rrjedhën e 2-3 minuta, lëkura është e ekspozuar ndaj veprimit të ftohtë (temperatura e gazit nga -110 deri -160 gradë Celsius) dhe nën stres, së bashku me atë asnjë dëm ndodh. Për të parandaluar dëmtimin e organeve të frymëmarrjes dhe të gjymtyrëve, shall veshur apo pambuku-garzë, dorashka leshi dhe çorape.

Ndikimi i cryotherapy në këtë rast bazuar në atë që do të ndryshojë aktivitetet e anijeve fillimisht zhvilloi vrull të anijeve të vogla, të cilat ndryshojnë shtrirja e tyre, e cila drejtpërdrejt çon në hyperemia (skuqje për shkak të fluksit të gjakut), që mund të ndodhë brenda një - tri orë . Rezultati i këtyre transformimeve është përmirësimi i rrjedhjes së gjakut, ushqyer lëkurën dhe organet e brendshme. Ka stimulimi i enëve të gjakut dhe zemrën, po lehtëson rrjedhjen e gjakut venoz. Kjo metodë përdoret në mënyrë efektive gjatë rehabilitimin pas lëndimeve të sistemit musculoskeletal, operacione të ndryshme në sëmundjet e nyjeve, në sëmundje të ndryshme të lëkurës dhe shpinë.

Cryotherapy zvogëlon peshën, për shkak të ngrohjes është rritur.

Efektet anësore të zbatimit të cryotherapy të përgjithshëm janë vërejtur.

Cryotherapy lokale tregon se efekti i ftohtë është kryer në nivel lokal në çdo pjesë të veçantë të trupit. Në cosmetology përdorur gjerësisht cryotherapy lokale bazuar në nitrogjen të lëngët. Të lëngshme të azotit - pangjyrë të lëngshme, transparente që nuk ka erë dhe temperatura është -196 gradë Celsius. Ky lëng është përdorur për të cryodestruction (ngrirje të thellë), për 40-60 sekonda është shkatërrimi i indeve. Kjo metodë është përdorur për të hequr tumore të lëkurës (papilomat), plagët hypertrophic, keratosis pleqërie. Menjëherë pas ekspozimit atje është ënjtje dhe disa orë një kore të dendura, ose flluskë epidermale që përfundimisht shqyer larg dhe ka vetëm pak, vend i shënuar në fakt.

Varësisht nga pamja është përdorur ngrirje dhe për të arritur rezultate të tilla. Në disa raste, të ftohtë shkatërron indet siç përshkruhet më sipër, ndërsa të tjerët të stimuluar sistemin imunitar, përmirëson proceset metabolike në indet.

Për shumë, ndoshta koncept cryotherapy të ri, por lokal cryotherapy të paktën një herë në jetën e secilit prej nesh përdorur - një aplikim të ftohtë pas vrasjes apo shtrihen, lëkura e fytyrës fërkim kubike akull, etj Të ftohtë ndikon nervat, zvogëlon ndjeshmërinë e tyre, duke e bërë dhimbje më pak të dukshme.

Në disa raste, e përdorur veprimin cryomassage në lëkurë, në këtë rast më shumë sipërfaqësore. Cryomassage përmirëson qarkullimin e gjakut dhe metabolizmit në lëkurë, promovon shërimin. Kryerja cryomassage një shtupë pambuku bashkangjitur një shkop druri, e cila bie në një enë me azot të lëngshëm, dhe pastaj të kalojnë linjat masazh.

Në adresimin e disa probleme që lidhen me flokë, gjithashtu përdorën për të përdorur kriomassazha. Brenda 10-20 minuta llak azotit në një lëvizje rrethore përgjatë flokët proborov. Flokët të mbuluara me ngrica, me të vërtetë e gjatë. Për shërimin e baldness alopecia duhet të shkoni një çift të kurseve (2.3) në secilin kurs prej 15 deri në 20 procedura. Hendeku midis normave krijon rreth një muaj, më saktë ajo përcakton beautician.

Cryomassage përdorur shumë efektive në programe të ndryshme për rinovimin fytyrën dhe trupin.

Avantazhet e cryotherapy

// '); //]]>

Një nga avantazhet kritike të cryotherapy është fakti se kur aplikimi i tij ka asnjë rrezik për hipotermi. Sigurisht,

• nuk ka gjurmë të ndryshme dhe plagët pas aplikimit;
  • Azotit të lëngshme është në fakt e vetmja mënyrë që merr shpëtoj nga plagët ekzistuese keloid dhe hypertrophic;
  • pas aplikimit pa efekte anësore;
  • shumë më lirë se procedurat kirurgjike dhe lazer.

Contraindication

// '); //]]>

Para se të aplikoni cryotherapy duhet të konsultoheni me një mjek për shkak se kjo procedurë ka disa contraindications:

• infarkti i miokardit (kohët e fundit);
  • shkallë të lartë të hipertensionit;
  • dështimi i zemrës;
  • disa veshkave dhe mëlçisë;
  • sëmundjeve infektive;
  • ethe;
  • intolerancës ndaj të ftohtit
  • Tumoret malinje;
  • diabeti;
  • tuberkulozi pulmonar.