Depilim

Depilim - një procedurë me të cilën heq flokët e padëshiruar trupit.

Të gjitha metodat e heqjes së flokëve padëshiruar mund të ndahen në dy grupe: depilim dhe heqjen e flokëve. Shkarkimi përfshin heqjen afatgjatë të flokëve me dëmtimin gjëndër. Depilim kryesisht ndikon bosht e flokëve.

Shumica metodë heqja e flokëve mund të zbatohet në shtëpi.

Para kryerjes çdo depilim procedurë që ju duhet për të pastruar lëkurën, dhe pas përfundimit të saj - të zbatohet në zonat e trajtuara krem ​​qetësues ose locion, kjo do të ndihmojë të shmangur acarim të origjinës. Për të ngadalësuar rritjen e flokëve mund të aplikoni një krem ​​të veçantë. Koha më e favorshme për qëllim të heqjes së flokëve është konsideruar mëngjes, më mirë të bëni atë në rreth shtatë ditë pas menstruacioneve, sepse lëkura është më pak të prirur për pamjen e acarim.

Kur zgjedh një heqjen e flokëve procedurë është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje të contraindications ekzistuese.

Metodat depilim

// '); //]]>

Metoda më e zakonshme e heqjes së flokëve është rroje. Popullariteti i tij është për shkak të lehtësuar aksesin dhe cheapness. Depilim duke përdorur brisk nuk kërkojnë shumë kohë, kjo është absolutisht e pa dhimbje dhe të thjeshtë. Për të shmangur acarim, lëkurë duhet së pari avull (të marrë një banjë ose dush) dhe aplikoni një krem ​​të veçantë ose xhel. Shaver shkurtimet qime pa probleme, sepse shpohet, e cila u shfaq pas një ose dy ditë, me gjemba në të prekur. Sa shpejt do të fillojë të rriten flokët, varësisht nga karakteristikat e tyre. Shpesh rezultat i rruajtje është qime që rritet përbrenda.

Heqja e flokëve duke përdorur heqjen e flokëve krem ​​- kjo është shumë e rehatshme, e lehtë, mjaft painlessly, shpejt dhe affordably. Me këtë metodë ju mund të shpëtoj e flokëve padëshiruar për rreth 7 ditë. Qime rritur të bëhet çdo herë më e hollë, ndryshe nga rruajtje, ata janë më të këndshme në të prekur, sepse ata kanë tehe të buta të rrumbullakosura. Sot atje janë krem ​​të specializuar për një zonë të caktuar (këmbët, fytyra, bikini) dhe për llojet e lëkurës të ndryshme (universale, për lëkurë të ndjeshme). Nga kjo është e qartë se përdorimi, për shembull, zona bikini heqja e flokëve krem ​​të destinuara për këmbët, shumë të padëshirueshme. Nuk ka nevojë për të përdorur këtë metodë në depilim vetull, moshës, lëkura djegur, prania e edhe gërvishtjet të vogla në mëngjes dhe, pasi kjo mund të shkaktojë djegie apo përkeqësojnë problemin. Krem është aplikuar në sipërfaqe të lëkurës, dhe pastaj, me kalimin e kohës, është hequr duke përdorur një thikë të veçantë me flokë. Në aplikoni krem ​​për heqjen e flokëve, ju duhet të ndjekim rreptësisht udhëzimet, nuk do të kalojë kohë aplikacionet e kërkuara si ajo rrit rrezikun e acarim Origjina, skuqje, djegie.

Njerëzit me lëkurë të ndjeshme dhe të prirur për alergji duhet të aplikoni krem ​​me kujdes për t'u përdorur, sepse ajo përmban komponente mund të shkaktojë iritim dhe reaksion alergjik. Por edhe në qoftë se ka contraindications për përdorimin e krem ​​nuk është, ai duhet të para-testohen. Për këtë sasi të vogël të krem ​​aplikuar në brendësi të bërryl apo dore; Procedura zbuloj jo më parë se 24 orë e nevojshme pas një test të suksesshëm.

Për fituesit qimeve të metodës rrallë përshtatshëm të kimike zbardhues. Kjo metodë e heqjes së flokëve përfshin tërhequr në zonën e punës illuminator, i cili larë larg me kalimin e kohës. Si rezultat i kësaj, flokët janë të lehta dhe i brishtë. Pastaj çdo ditë në javën e tanishme në lidhje nevojë për të fshirë zonën e trajtuar me një zgjidhje të peroksid hidrogjeni me disa pika të amoniakut.

Ndërmjetme midis metodave të depilim dhe depilim mund të quhet depilim (Bioepilation) dhe heqjen mekanike të flokëve. Mekanik elektrike mendja depilim kërkesë depylyatora që tërheq flokët. Kjo metodë merr shpëtoj e flokëve për disa javë, çdo herë ata marrin hollë. Por duke përdorur depylyatora mjaft të dhimbshme, veçanërisht kur është fjala për bikini zonë ose sqetull, por çdo kërkesë të zvogëlohet dhimbje. Për më tepër, modele moderne depilatories elektrike duhet nozzles të veçanta për të ulur dhimbjen. Shpesh kjo procedurë shkakton flokët i hyrë në mish si depilatory jo gjithmonë tërheq flokët nga rrënja.

Depilim heq flokët me një qiri kozmetike. Kjo procedurë do të ndihmojë të hequr qafe e flokëve padëshiruar për rreth një muaj, por ajo është mjaft e dhimbshme dhe pas një skuqje të lehtë mbetet. Për heqjen e flokëve mund të përdoren ftohtë, të ngrohtë ose të nxehtë dylli. Dylli të ftohtë mund të aplikohet në shtëpi, ai zbatohet në të ashtuquajturat arna që rrinë në zonën e trajtuar dhe vijnë off ashpër me flokë. Nëse procedura është bërë si duhet, ajo do të jetë shumë e dhimbshme dhe joefektive. Përdorimi i dylli të ngrohtë dhe të nxehtë jep më pak dhimbje. Depilim dylli të nxehtë kryhet vetëm nga ekspertët, për shkak se ajo kërkon aftësi. Pas procedurës, zona trajtohet duhet të aplikojë anti-inflamator dhe qetësues. Disa kohë pas heqjes së flokëve nuk duhet të marrë një dush të nxehtë. Depilim ka contraindications që ju dëshironi të lexoni.

Metodat e rralla heqjen e flokëve

// '); //]]>

Metodat më pak të njohura janë kolomaska ​​heqjen e flokëve, heqjen e flokëve dhe kokrra shtuf temat.

Kolomaska ​​shumë e rehatshme. Heqja e flokëve është nëpërmjet një pluhur të veçantë të jenë të veshura përzierje e dylli, rrëshirë dhe dylli. Atëherë zona të përpunuara është e mbuluar me shirita të letrës ind që pas një farë kohe larg së bashku me flokë. Kur depilim fillesat dua flokët e fije pambuku dhe u tërhoq. Depilim përfshin kokrra exfoliating shtuf kultivuara zonat me një mjet të veçantë, atëherë aplikohet krem ​​të lëkurës që pengon rritjen e flokëve. Pas disa trajtime flokët bëhet shumë e hollë.