Botox

Megjithatë shepetilno ne nuk u kujdes për lëkurën e tyre, atë ende rrudhat që nuk janë Paint fytyrën e një gruaje. Për të luftuar këtë problem dhe ka krijuar "Botox". Ndoshta nuk ka asnjë njeri që të paktën një herë dëgjuar Botox, por në të njëjtën kohë, pak njerëz e dinë në lidhje me të dhëna të plota dhe të sakta.

Fakti që ekziston një toksina botulinum njohur në numrin aktual të viteve, por vetëm në vitin 1985, i njohur profesor Emile Pierre van Erminhem ishte në gjendje të identifikojë Bacillus botulinus bakter, i cili pastaj u riemërua botulinum Clostridium. Në vitin 1946 filloi eksperimente me toksina pastruar marra. Në mesin e shekullit të njëzetë Vernor Brooks u përpoqën të hyjnë në toksina rezulton në muskul, arriti në përfundimin se ndikimi i substancës duhet funksion të muskujve për t'u çlodhur.

Pas këtij zbulimi toksina interesi botulina fituar frymë të re. Dhe në vitet gjashtëdhjetë filluan të eksperimentojnë me të, Alan Scott, i cili vendosi ta përdorin atë për të trajtuar strabismus. Aktualisht, Botox është shumë popullor edhe në kozmetikë dhe në oftalmologji. Ajo është përdorur në trajtimin e spazma e muskujve dhe tensioni.

Botox është një drogë bërë nga toksina botulinum A, e cila është prodhuar nga botulinum Clostridium bakter. Komponenti më aktiv është boteksa proteina që relakson muskujt janë më aktive. Pas futjes së drogës, ajo mbetet në muskujve, ku ai hyri dhe nuk është përhapur në të gjithë trupin.

Siguria dhe indikacione për përdorimin e Botox

// '); //]]>

Ndihmon Botox shpëtoj rrudhave rreth syve, në vetullat dhe ballin. Venitje qoshet e gojës, rrudhat - të gjitha shkon, por sigurisht nuk duhet të mbajnë shpresën se rrudhat shumë të thella të zhduken, por rezultati do të shihet. Botox është përdorur në më shumë se shtatëdhjetë e gjashtë vendeve. Ka pasur shumë gjykime dhe çdo komente negative të kësaj përgatitje nr. Çfarë apo kufizime gjithashtu ekzistojnë, kryesisht në injeksione Botox janë njerëzit e 35-40 vjet, por ka raste kur iu drejtuar përdorimin e saj në 18-20 vjet. Sëmundjet që trajtohen me Botox, shumë: disa forma të migrenë dhe dhimbje, paralizë cerebrale, efektet e pash, strabismus, kapsllëk, belbëzimit, TIC prostatës çrregullimet adenoma dhe urinim, me traumat kraniale, sklerozë, sëmundje të palcës kurrizore dhe trurit, etj

Contraindication

// '); //]]>

Botox nuk është e rekomanduar në ton të ulët muskujve, e cila rëndim të sëmundjeve kronike, gratë shtatzëna dhe nënat gji. As nuk duhet të mbështetet në injektimit e njerëzve që përdorin antibiotikë, sepse ata mund të neutralizoj efektin e drogës.

Si prodhuar nga injeksion

// '); //]]>

Procedura është ngjarje plotësisht pa dhimbje injeksion. Nuk është vetëm një therje të vogël. Edhe pse kjo varet nga qëndrimi mendor të pacientit. Edhe në qoftë se një person është frikë e dhimbje, ju mund të përdorni krem ​​anestezion.

Injeksion rezultat mund të vlerësohet në disa ditë, një javë pas injektimit duhet të kthehet ekspertëve për këshilla. Pas 30 minuta e injektimit mund të vazhdojë të çojë një jetë normale: sportive, pishinë, të aplikojnë kozmetikë, etj Por mos harroni saktë kujdesit të lëkurës. Ajo duhet të mbrojnë, moisturize dhe ushqyer.

Komplikime të mundshme

// '); //]]>

Botox Pas formimit të hematomas të vogël në vendin e injektimit. Ndonjëherë ka relaksim afatshkurtër e muskujve të vendosura afër. Për të minimizuar efektet anësore të drogës, ajo është e rekomanduar për të përdorur sa më pak dhe dozën.

Administrata e vërtetë dhe i saktë i dozave të vogla të drogës minimizon relaksim të muskujve të vendosura në afërsi. Përdorimi i Botox nuk është shoqëruar me komplikacione të mëdha. Taken biopsies përhershëm muskujve të pacientëve nuk i njohin ato, ose tregues degjenerim. Në një numër të vogël të pacientëve të cilët kanë marrë doza të mëdha të Botox, toksina botulinum për antitrupa. Ata nuk shkaktojnë anafilaksatsii por mund të bllokojë veprimin e toksina. Dozë e madhe e dozës Botox është 300 njësi dhe më lart.

Disa këshilla

// '); //]]>
  • Turistik të procedurës Botox injeksion është e rekomanduar për ata njerëz që me të vërtetë besojnë se kjo procedurë ai kishte nevojë. A nuk e bëjmë atë nga kurioziteti.
  • Zgjedhja ekspert rekomanduar për të i kushtoj vëmendje për arsimin e tij. Ajo nuk duhet të jetë më e ulët se sa më i lartë, dhe duhet të jenë të certifikuar për të drejtën për të hyrë injeksione Botox në.
  • Para procedurës së rekomanduar për të imituar gjimnastikë dhe të aplikojnë të ftohtë në lëkurë, i cili do të futet përbërjen.
  • Kur hyjnë dhe pasi ajo nuk do të jetë e mundur për të shkuar. 03:00 rekomandohet që një pozicion ulur ose në këmbë.