Mashkull Steriliteti

Steriliteti - është paaftësia për të riprodhuar pasardhës. Martesa konsiderohet jopjellor nëse çifti pa përdorimin e kontraceptivëve, shtatzënia nuk paraqitet brenda një viti të jetës sistematike seksuale. Ajo tani besonte se shterpësi në meshkuj 40 forma, dhe sipas disa madje edhe 45% të çiftit infertilitetit.

Në infertilitetit mashkullor mesme thonë kur shtatzënia e një gruaje u avancimin nga ky njeri; në rastin kur as një grua nuk ishte shtatzënë nga njeriu, të gjetur shterpësi primar. Ka forma sekretore dhe obstruktive të sëmundjes. Formë sekretor lidhur me formulimin e pamjaftueshme, lëvizshmëri të reduktuar, ose prania e mangësive spermës. Spermës janë prodhuar në testiseve, sepse shkaqet e infertilitetit sekretore të bëjnë me shkeljen e funksioneve të tyre. Patologji më i shpeshtë, duke rezultuar në varfëri sekretore është venat testicular. Venat rrokje koqe, furnizimi thyer të gjakut dhe procesi i formimit normale spermës. E njëjta gjë është e mundur me Hydrocele (edemë testicular). Presioni mbi të testiseve mund të sigurojë hernie inguinale, si kurs gjatë të sëmundjes mund të shkaktojë shterpësi sekretore.

Arsyeja tjetër - dështimi për të trajtuar cryptorchidism. Në qoftë se operacioni është kryer mbi moshën 7 vjeçare, transformimi koqe pakthyeshme, mund të reduktojnë ndjeshëm numrin dhe cilësinë e spermës. Shkaku mjaft të zakonshme të infertilitetit mashkullor është shytat - sëmundje fëmijë infektive njohur gjerësisht si shytave shpesh ndikon në gjëndrat seksuale, sidomos testikujt në djemtë. Në periudhën e rritur e shtypjes së spermatogenesis (prodhimin e spermës) mund të ndodhë për shkak të rrezatimit dhe fushave elektromagnetike. Andrologist kujtoi gjithmonë të ndikimit negativ në sistemin riprodhues të një temperaturave të mëdha njeri. Punëtorët e dyqaneve të nxehtë, saldatorë dhe zjarrfikësit me rrezik të lartë të dëmtimit të funksionit seksual. Shpeshtë dhe e gjatë e banjë ose sauna, vaskë të nxehtë futje e përditshme gjithashtu ndikon negativisht në funksionin riprodhues. Temperatura në scrotum rreth 34-35 gradë. Kjo është temperatura optimale për maturimin normale spermës. Greva shpeshta në ijë, presion sekretor të çojë në varfëri. Sporte të tilla si çiklizmit, sport kuajve janë faktorë rreziku. Mbathje Ngushtë-montim not barazim testes të rritet temperatura e trupit brenda scrotum, e cila gjithashtu ka një efekt negativ në spermatogenesis. Bashkim heqje e spermës nxisin stres kronik, abuzimi me alkoolin, marrja e barnave të caktuara, të ushqyerit e dobët.

Formë obstruktive e infertilitetit mashkullor lidhur me shkelje të trafikut spermës në kanalet ejaculatory. Arsyet mund të jenë të ndryshme, por më shpesh - është kryer lëndim nxitëse dhe sëmundje. Tumoret e legenit mund të compress fara kanale dhe të çojë në këtë formë të infertilitetit. Ndonjëherë infertilitetit shfaqet në sasi normale dhe përbërjen e spermës. Për shembull, me hypospadias (cen kongjenitale) Hapja e uretrës hapet në underside e glans penis, kështu që sperma nuk bie në qafën e mitrës dhe konceptim është e pamundur. Versioni i ardhshëm - është mosfunksionim ngrerë.

Simptomat

// '); //]]>

Mungesa e shtatzënisë një grua më shumë se një vit është arsyeja për të shkuar te gjinekologu, por mjeku-Andrologist besoj se ju duhet së pari të shqyrtojë njeriun. Shqyrtim më të rëndësishme për diagnostikimin e infertilitetit është padyshim spermë (spermës për të studiuar numrin dhe cilësinë e spermës). Analiza e spermës duhet të mbledhur të saktë. Ne kemi nevojë për përmbajtje të paktën 24 orë përpara dorëzimit të analizës. Një analizë e nuk është analiza spermë tregues duhet të përsëritet 2-3 herë. Numri i spermës normale formon 3.5 ml (një lugë çaji) në qoftë se numri është më pak 2 ml, atëherë ju duhet të mendoni për oligospermia (numri i pamjaftueshëm i spermës) dhe sterilitetin. Normalisht në një mililitër e spermë nuk përmban më pak se 200 milion. Sperm, gjysma e tyre duhet të lëvizin normalisht. Këtu janë kriteret për spermë normale, pjesa tjetër janë tregues të infertilitetit.

Implikimet

// '); //]]>

Përveç pasojave kryesore - mungesa e pjellorisë pronës, infertilitetit mashkullor janë edhe trauma të rënda psikologjike.

Trajtimit komplikimet e mundshme

// '); //]]>

Që nga shkaqet e infertilitetit qasjeve në vend të ndryshme të trajtimit është gjithashtu e ndryshme dhe varet nga lloji i infertilitetit. Përmirësimi i cilësisë dhe sasisë së spermës është normalizimi i regjimit NPT, duke optimizuar ushqyerit dhe për të eleminuar rreziqet. Maturimi dhe nga një brez e spermës formon 74 ditë, kështu që Rekomandime Andrologist duhet të veshin karakter të gjatë. Cakto vitamina trajtimit tonik, anti-inflamator drogë dhe hormonet. Në qoftë se ju shkelin vas Tubthat qenët i qartë mund të përdorë ato plastike. Varicocele, Hydrocele, hernia inguinale trajtohen kirurgjike. Nëse hypospadias ndonjëherë është ndryshimi i mjaftueshëm i marrëdhënieve të teknologjisë. Trajtimi statistikë e infertilitetit mashkullor tregon efektin e trajtimit në më shumë se 40% të rasteve. Në mungesë të rezultateve nga trajtimi, mjekësia moderne ka ofruar një numër i metodave alternative të konceptimit të tilla si në fertilizimi in vitro, inseminim donatorëve spermës. Në çdo rast, varfëri nuk është një vendim gjykate.