Testicular Tumoret

Tumoret e testise - janë mjaft të zakonshme dhe zakonisht në qoftë se nuk trajtohet shpejt të kthehet në malinje. Për shkak të faktit se veza përbëhet nga një numër i madh të predhave, ka shumë lloje të tumoreve të trupit. Ekspertët të ndarë ato në tri kategori. Kategoria e parë - tumoret embrion që shfaqen indet epiteliale të trupit. Këto patologji përbëjnë 95% të të gjitha rasteve. Për të përfshirë tumoret embrion seminoma, teratoblastoma dhe sëmundjeve të tjera. Kategoria e dytë - neherminativnye tumoret janë shumë më pak të zakonshme. Këto përfshijnë sarkomë, dhe leydihoma sertolioma. Kategoria e tretë përfshin të gjitha sëmundjet e tjera të kësaj natyre.

Shumë më tepër patologji duken të moshës 20-40 vjet. Meshkujt të cilët kanë zhvillim testicular është ndonjë devijim, shpesh në rrezik për sëmundje. Për shembull, në qoftë se një ose të dy testikujt nuk kanë zbritur në scrotum, dhe janë në zgavrën e barkut (cryptorchidism), rreziku rritet me 25-30 për qind. Sipas kushteve të ekspertëve, trashëgim gjithashtu mund të luajë një rol në rrezik në rritje, por për të gjetur gjenet që janë përgjegjës për këtë, deri më tani askush nuk ka. Injoruar faktin se ka një besim të përhapur në lidhje me marrëdhëniet në mes të shfaqjes së tumoreve testicular dhe lëndimeve, ideja nuk është mjaft e vërtetë. Ndeshje të tilla për shkak të faktit se sëmundja mund të jetë një kohë të gjatë nuk ka treguar veten, dhe qasje në një mjek me rastin e lëndimit në të njëjtën kohë na lejon për të identifikuar patologji.

Simptomat

// '); //]]>

Së pari, patologji mund të ndodhë plotësisht asimptomatike. Në mënyrë tipike, pacientët kanë sëmundje vetë, ose namatsavshy shqyrtoi vulën në një prej testiseve. Trupi shpejt fillon të rritet, ajo bëhet e tensionuar, ndonjëherë edhe të dhimbshme. Në thelb, dhimbja shfaqet vetëm pasi zhvillimi i patologjisë lëviz në kordonin sperme. Me këtë vezë nuk mund të shqetësojë. Më tej vezë më kompakt fillon të shtrembëroj, në grumbullohet saj shell lëngjeve dhe kjo çon në një rritje të mëtejshme në atë anë të scrotum. Nëse koqe nuk është ulur në scrotum (vetëm ose kirurgji), tumori fillon promatsuvatysya në kanalit inguinale si arsim të dendur dhe të dhimbshme. Nëse cryptorchidism edhe rritje në fakt mund të zënë gjysmën e zgavrën e barkut.

Kur tumoret përtej koqe, rritet temperatura e pacientit vërejtur fenomene dhe helmimit trupin (e dehjes). Mund të ulet potencë dhe për të rritur gjoksin në sasi të vogla. Sipas statistikave në të dy tumor zhvillon testikujt ndërsa vetëm tre për qind të rasteve.

Implikimet

// '); //]]>

Në rast se tumor testicular nuk është trajtuar, ekziston një rrezik i madh i sëmundjes në kanceri apo atrofi testicular plotë. Dhe kjo është shumë më e keqe dhe më e vështirë. Metastases po rriten shumë shpejt, përhapet në të gjithë trupin me anë të enëve limfatike. Ka dhimbje, ethe, dehje. Pacienti është dobësuar. Në fazat e hershme të kancerit testicular mund të shërohet shumë lehtë në nëntëdhjetë për qind të rasteve, por në sëmundje të avancuar mundësia e vdekjes është mjaft i madh. Edhe në fazat e hershme të kancerit testicular mund të çojë në impotencë, të cilat deri më frikë nga shumica e njerëzve. Por, sipas pikës ekspertëve e parë, nëse tumori e ka prekur një testikul, trajtimi në kohë dhe heqjen e lë hapësirë ​​për të ruajtur funksionin riprodhues dhe pacienti mund të vazhdojnë të jetojnë një jetë seksuale dhe të ketë fëmijë. Prandaj, vetë-diagnozën sistematike për parandalimin e kancerit gjenital kështu që duhet jo vetëm gratë, por edhe burrat.

Metodat e trajtimin dhe kurimin e mundshme

// '); //]]>

Për të shmangur pasoja negative për të mjeku duhet të konsultohen sa më shpejt të jetë e mundur. Kjo bëhet e mundur kur vetë-test sistematik, i cili përfshin një studim të gjenitale të jashtme. Kanë një vështrim në scrotum, duke qëndruar përpara një pasqyrë në rritjen e të plotë. Pastaj merr scrotum dhe testikul mbajnë katër gishta, ngadalë proschupayte atë. Pastaj të përpiqet për të hetuar epididymis. Të jetë i sigurt që të konsultoheni me një ekspert në rastet e mëposhtme: nëse studimi dhimbshme, ti e kupton se një nga testiseve rritur në scrotum ishte një ndjenjë e "trishtim" hetuar një grumbull gurësh të re, pati gjak në urinë, është rritur gjëndrrat e qumështit ose ka pasur dhimbje në ijë. Kur ndonjë nga këto simptoma te mjeku duhet të zbatohen pa vonesë. Kjo do të japë një shans për të shmangur efektet negative dhe shpejt kuruar patologjinë.

Pothuajse në të gjitha situatat e origjinës së tumoreve testicular, sidomos në ankesën e mëvonshme të ekspertit, ekziston një nevojë reale për të hequr trupin e pacientit, dhe në nyjet limfatike duhet përveç operacionit dhe sistemit limfatik. Por trajtimi i sëmundjes varet kryesisht në fazën e sëmundjes. Nëse tumori nuk ka pasur kohë për të përhapur në nyjet limfatike - një sëmundje referohet hapin e parë - ju duhet të hiqni testikul dhe trajtim nga rrezatimi përkatëse nyjet limfatike. Pas kësaj sigurisht më shumë se nëntëdhjetë e pesë për qind e pacientëve të jetojnë më plotësisht jetë të kënaqshme. Në fazën e dytë ka nyjet limfatike, metastaza, por nuk kanë kohë për të rritet më shumë se pesë centimetra. Në këtë situatë të njëjtën terapi është përshkruar si një opsion i parë, por numri i rasteve të trajtimit të suksesshëm është reduktuar në nëntëdhjetë për qind. Në tretë trajtimit të sëmundjes fazë kërkon si kirurgji dhe rrezatimi, por përdorimi i kimioterapia me cisplatin qëllimin e kërkuar. Në fazën e katërt gjithashtu duhet të përdorin terapi ndihmës, që në mënyrë dramatike rrit shanset e shërimit të pacientit.