Ënjtje e penisit

Tumoret e penisit, si çdo organeve të tjera mund të jenë malinje dhe dashamirës. Më rrallë, ata të gjithë të ndodhin në fëmijët dhe janë kryesisht dashamirës. Në rritur meshkujt tumoret më të zakonshme beninje të lëkurës, ndërsa lafshë e penisit parrethprerë në shumicën e rasteve, më shumë raste të tumoreve malinje, duke kaluar në kancer. Mund të çojë në tumoreve mungon higjienën e domosdoshme personale, duke çuar në inflamacion i prepucit dhe glans penis, shtrëngim lafshë gjithashtu mund të jetë shkak i prirur. Razlahayuschayasya smegma shpesh ndikon në origjinën e tumoreve malinje. Shkaku i sëmundjes dhe infeksionit të mundshëm viral. Formimin e tumorit kontribuon ndjeshëm në pirjen e duhanit.

Ndonjëherë futur nën lëkurën e penisit zgjidhje me vaj shkakton inflamacion i cili mund të jetë i gabuar për një tumor malinj.

Më shumë se 95% e kancereve ndodhin në lëkurën e penisit glans është edukimi squamous. Në raste të rralla, tumoret në këtë fushë mund të ketë një natyrë metastatic.

Grupi i tumoreve beninje të penisit zakonisht të referuara papyllomu viral dhe jo-virale, Lipo, hemanhyomu dhe fibra. Grupi i tumoreve malinje - endotel, melanoma, sarkoma, kanceri dhe të tjerë.

Në tumoret e penisit ndodhin sëmundje precancerous që mund të dalin kur shtrëngimin trajtim në kancerit penile. Këto shtete janë bri e lëkurës, e cila është rezultat i lëkurës që mbulon lafshë dhe penis glans dhe ka pësuar keratinization. Dendësia produkt korrespondon me dendësinë e gozhdë dhe ka dimensione prej 2.3 cm dhe një ngjyrë të verdhë. Në bri lëkurës, leukoplakia precancerous gjeni sëmundjeve, Kaposi sarkomë, një tumor Levinshteyna-Buschke dhe të tjerët.

Simptomat

// '); //]]>

Shumë më tepër në fazat e hershme të shenjave të sëmundjes shkon pa u vënë re, sidomos në rastin e ngushtimit prepucin kur tumori zhvillohet nën lafshë. Dhimbje në zhvillimin e tumorit nuk është atje, nuk janë zgjedhja e erë karakteristike, shpesh të përgjakshme. Një tumor mund të rritet dhe të rritet si drejtimin e jashtme, dhe në rajonin e brendshme, ka një rritje graduale në madhësinë e saj, kalimi i tij ka gjasa nga penisi glans në zgavrën e brendshme, u përhap lymfouzlam, vulën. Tumor mund të ketë një formë kërpudha apo formë ulcerat apo nyje të brendshme nënlëkurës. Qelizat malinje mund të përhapet me anë të gjakut në organe të tjera dhe infektojnë ato. Kur tumoret virale arsimi hrozdevidnye gjasa Madhësia rozë nga 2 deri në 4 cm.

Implikimet

// '); //]]>

Në forma të avancuara të sëmundjes rrit rrezikun e kancerit të penisit. Sipas statistikave, më shumë se 65 për qind e njerëzve që kanë pasur kancer penile jo më shumë se 5 vjet pas trajtimit të jetuar. Përveç kësaj, zakonisht ka një efekt negativ në jetën seksuale të pacientit dhe gjendjen e tij mendore. Nëse sëmundja është diagnostikuar në fazat e hershme dhe intervenimi i kryer është e nevojshme, mundësinë e shërimit më të plotë. Me sëmundje të 1 dhe 2 gradë, sipas statistikave, shëruar 80% e pacientëve me 3 gradë - deri në 50% dhe me 4 shkallë - vetëm 20% të pacientëve.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Trajtimin e tumoreve të penisit kryhet zakonisht në kombinim. Përdoret si kirurgji për të hequr në fokus kryesor të indeve të shëndetshme. Me operacione në fillim të majit të shpëtojë organet në fazat e avancuara urizuyut autoritetet. Në kombinim me kirurgji biopsi është përdorur, avullim nga rrezatimi lazer, kimioterapi, terapi rrezatimi dhe për të marrë përgatitje të veçanta.

Mjekimi kryhet nga një grup ekspertësh - kirurgët, oncologists, urologists dhe radiologjisë. Nëse tumori ishte rezultat i një infeksioni viral, të jetë i sigurt për studim partner seksual të pacientit dhe, nëse është e nevojshme, trajtim. Në humbjen lafshë e penisit Broad duke ngushtuar prepucin përdorur rrethprerjen. Në fazat e mëvonshme të sëmundjes përveç për largimin prerje lezioni parësor është praktikuar nyjet limfatike në ijë dhe çapokor zonës, operacioni është Dyukena. Perdorimi i methotrexate bleomicin dhe lejon për zvogëlimin e numrit të operacioneve c humbjes dhe përmirësuar rezultatet terapeutike. Përmirësuar efektin terapeutik e aplikimit lokal të melhem pesë për qind 5-fluorouracil. Në qoftë se një pjesë e penisit pas operacionit mbetur, atëherë ju mund të përdorni falloprotezirovanie. Nëse penisi është hequr plotësisht në vrimë bigëzim formojnë një uretrës re. Në rast të largimit të pjesshëm të indeve të dëmtuara e penisit duke përdorur teknika microsurgery. Në rrjedhën e trajtimit duke përdorur tomography llogaritur Dr. eksploruar organet e tjera që mund të jenë metastases. Gjoks X-ray është bërë me qëllim të diagnostikimit lezione metastatic mushkërive kur forma e përhapur të tumoreve malinje të penisit. Tomography llogaritur ofron të ndihmojë në identifikimin komplikime të tilla si lezione metastatic e mëlçisë dhe organeve të tjera, si dhe rezonancë magnetike për të ndihmuar në studimin e palcës kurrizore dhe trurit në aspektin e komplikimet nga kanceri i penisit.

Nga ndërlikimet e përbashkëta të sëmundjes dhe trajtimit mund të bëhen vdekjen e indeve penis, gjakderdhje postoperative ishte gjatësia e penisit, nuk është e mjaftueshme për marrëdhënie seksuale, duke ulur ndjeshmërinë e penisit, ngushtimi operacionet ekzistuese në uretrës e ri, komplikime të lokale.