Priapism

Sëmundja e quajtur priapism karakterizohet nga mbledhje të vazhdueshme është e humbur, nuk varet nga prania ose mungesa e zgjimit seksual në pacientit. Sëmundja Emri i tij mori në emër të hyjnive imagjinar lashtë Grekët - Priapus, i cili i atribuohet pirje, i shoqëruar nga mbledhje të vazhdueshme vazhdon. Në fakt, kur penisi është ngacmuar për shkak priapism dhe zgjimit të mirëfilltë seksual së bashku me këtë nuk ka origjinë ndjesi argëtues dhe orgazmë kur u përpjekur pamundur marrëdhënie.

Sulmi i parë i priapism zakonisht shfaqet gjatë natës.

Ka dy lloje të priapism: ishemike dhe jo-ishemike. E para nga këto duket për shkak të rrjedhjes të pamjaftueshëm të gjakut në venë penile, dhe si rezultat, reduktuar furnizimin e saj të oksigjenit, për shembull, për shkak se duke marrë medikamente të caktuara, alkoolit, drogës - e dyta - në të kundërtën, për shkak të të ardhurave atë nëpërmjet Chur sasi të mëdha të gjakut pas traumës, të cilat çuan në rënie gjak në trupin tim me të arterieve.

Në këtë priapism klasifikimit, nuk është një detaj më shumë. Sipas saj, priapism të ndarë në pesë varieteteve dhe sërë arsyesh për të cilat me sa duket, është shumë më e gjerë. Po, ky klasifikim thekson:

1. Priapism neurogjenik, e cila duket se për shkak të kancerit dhe dëmtimit të trurit, priapism mendore, karakteristikë e personave që vuajnë nga sëmundje të caktuara mendore dhe neurologjike;

2. Priapism drogës shkaktuara nga, si emri nënkupton, mund të marrë medikamente të caktuara, duke përfshirë, nga rruga, disa automjete të rëndomtë nga impotenca dhe të cilësisë janë marrë në doza të gabuar;

3. Priapism dehje të shkaktuara nga alkooli dhe droga, dhe kafeinë;

4. Priapism idiopatike, me fjalë të tjera, një priapism, shkaktojnë origjinën e të cilave nuk mund të përcaktohet.

Me pryapyzmom nuk duhet të ngatërrohet me të ashtuquajturin psevdopryapyzm karakterizuar edhe me ngritjen e gjatë, por për shkak se ka të vërtetë është vendi që të jetë zgjimit seksual. Në këtë rast, ju mund të bëni një marrëdhënie të plotë seksuale, pas së cilës subsides mbledhje, dhe e dhimbshme ky kusht nuk është.

Simptomat

// '); //]]>

Simptomet e priapism është ngritja e vazhdueshme që vazhdon përmes kryerjes së një akti masturbim ose marrëdhënie, dhimbje në penis, dhe më vonë - në bazën e saj.

Për të dalluar ishemike priapism kanaçe e jo-ishemike më vonë, në gjak çfarë ngjyrë me ngjyrë, të marra nga penisi gjatë birë. Në rastin e parë ajo është e errët, sepse ka venoz në të dytë - të kuqe, që është arterial. Në qoftë se koha për të filluar procesin e infeksionit, kur ka një gjak birë përzier me qelb. Një tregues tjetër i priapism jo-ishemike ka shkelje të funksionit urinar.

Metoda e saktë të dalluar nga ngritjen e vërtetë priapism është se kur një firmë është vetëm baza priapism e penisit, dhe koka e tij është aq i butë sa në gjendje normale.

Implikimet

// '); //]]>

Pasojat janë priapism shumë të rënda. Priapism ishemike mund të shkaktojë nekrozë të indit të penisit. Ajo është gjithashtu origjina e mundshme e gangrenë. Nëse keni sjellë sëmundje deri në pikën ku kreu i parë i penisit bëhet vjollcë, atëherë e zezë, trupit, për fat të keq, do të jetë subjekt i amputim. Priapism jo-ishemike kërcënon të tjera, pasoja po aq të pakëndshme: kavernita (inflamacion cavernosa corpora) për shkak të hyrjes së infeksionit. Priapism i tillë ndikon në kokën e penisit dhe nuk është dëmtuar.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Priapism është një sëmundje që secili rast që kërkon trajtim të menjëhershëm në shërbimin mjekësor emergjent. Mjeku numbs penisin duke përdorur një shishe me ujë të nxehtë të mbushur me akull, atëherë do të birë. Kur anëtari birë do të hiqet nga gjaku tepërt, atëherë ajo do të lahet me solucion fiziologjik. Kjo procedurë do të kryhet deri në gjak bëhet e kuqe të ndritshme. Disa gjakun e marrë kështu do të dërgojë një strukturë mjekësore për ekzaminim. Pastaj të futur një ilaç të veçantë që pengon përsëritjen e priapism - fenilefrine.

Në rastet kur këto masa nuk do të ndihmojnë, ose nëse rikthim, duhet të përdorë ndërhyrjes kirurgjikale. Natyra e kësaj ndërhyrje varet nga forma e sëmundjes u shfaq. Për shembull, në qoftë se ju keni priapism ishemike, operacioni është për të rivendosur komunikimin midis venat dhe organet shpella. Zakonisht në kohë ekzekutimin nuk mund të rivendosur plotësisht të gjitha funksionet e penisit, por edhe një vonesë e vogël kërcënon komplikime të tilla si impotencë më tej.

Nëse sëmundja është rritur në nekrozë, gangrenë dhe edhe më shumë, kirurgji është, siç u përmend më lart, në amputim të plotë të penisit që parandalon përhapjen nekrozë nëpër trup. Pasi operacioni është i suksesshëm, ju duhet të vychekaty periudhë të caktuar kohe, pastaj trajtimi i mëtejshëm do të ndërmarrë kirurgët plastikë. Duke kryer operacione komplekse ata riprodhuar penis, por plotësisht të bëjë funksionin e tij ai nuk mund të.

Priapism referohet sëmundjeve që kërkojnë kujdes të veçantë në ofrimin e ndihmës së parë. Nëse ju nuk jeni të sigurt në aftësitë e tyre në parandalimin e përkeqësimit të situatës, para dhënies tillë mjekun thirrje ndihma që ai ju tha se, dhe në atë mënyrë për të bërë para ardhjes së ekspertëve ambulancë.