Leukoplakia i penisit

Leukoplakia e penisit është një sëmundje e rrallë e natyrës tumor, i cili në një masë më të madhe se të tjerët, janë njerëz të prirur që vuajnë nga diabeti. Rastet më të shpeshta të sëmundjes ngushtimin e uretrës. Origjina dhe zhvillimi i kësaj sëmundjeje është aktiv në shkelje të rregullave të higjienës personale dhe faktorë të tjerë negative. Leukoplakia e penisit barazohet me sëmundje precancerous dhe paraqesin një rrezik të madh për shëndetin e njerëzve në aspektin intime duke filluar shfaqjen dhe diagnozën e vonuar dhe trajtimin.

Besohet se në efekt të gjatë në inflamacion mukozës së compaction uniforme dhe përmirëson keratinization e lëkurës së lafshës së penisit dhe kokën e tij. Zakonisht pacienti nuk ndjen siklet dhe nuk ndjen transformimin në shtetin e tij, që e komplikon diagnoza në kohë të sëmundjes. Në raste të tilla është sëmundje kur kryhet rrethprerjen, dhe leukoplakia është shikimi i dukshëm.

Një sfond të favorshme për zhvillimin e leukoplakia mund të jetë abuzimi i alkoolit, pirja e duhanit, mungesa e vitaminës A, janë inflamacion kronik dobët. Shpesh sëmundja vepron si një reagim mbrojtës ndaj një acarim të gjatë të mukozës. Leukoplakia mund të ndodhë në disa forma të dukshme: leze, të sheshtë dhe erozive. Më e vështirë për të diagnostikuar leukoplakia me një formë të sheshtë, kështu që kur ai në fakt nuk ka pretendime mbi shtetin, përveç në ndjesi të rrallë të rasteve të grumbullimit.

Simptomat

// '); //]]>

Simptomet kryesore të sëmundjes së leukoplakia precancerous e penisit është konsideruar shfaqja e njollave të bardha në mukozën. Shumica e këtyre spoteve janë ngritur buzë. Në disa raste ka edukimi konusovydnoe në krye të penisit, i quajtur bri lëkurës. Kjo është - shkalla ekstreme e manifestimit të sëmundjes.

Rajoni Njollat ​​ngjyrë të bardha - zonën e hapjes së jashtme të uretrës, dhe aty janë të lokalizuara këta tregues vizual të sëmundjes. Sipërfaqja është e prekur, nganjëherë të qetë, ndonjëherë nuk janë të çara ose ulcerat sipërfaqësore. Shpesh pacientët me ankesat e vështirësi në urinim. Kjo është për shkak të faktit se një ose dy pjesët e presionit kompakt në hapjen e jashtëm të kanalit urinimi pse ai ngushtuar. Në shumë raste leukoplakia penis shkon paralel me Mukoza leukoplakia channel navicular gropë urinimit. Shpesh në uretrës lythat rriten-formuar.

Kur forma e sheshtë pothuajse nuk ka simptoma. Nëse sëmundja filluar, goditi zjarr mukusit bëhet me re, dhe keratinization më progresive, aq më e madhe mundësia e ndodhjes së pazakontë "perla" në strukturat hije.

Në formën e sipërfaqes leze e zonës së prekur është e lehtë kodrinor, të përqëndrohet ashpër dalë mbi sipërfaqe. Çara dhe plagë në shumicën e rasteve nuk ka krahasim me format e tjera të leukoplakia dhe të flasim për llojin e sëmundjes erozive. Ndonjëherë formë leze e "zvarriten" për forma të tjera të leukoplakia. Rastet më të shpeshta të leukoplakia ndodhin në grupin e pacientëve të moshës 30 vjet dhe më shumë. Zastayvanye smegma krijon një mjedis të favorshëm për zhvillimin e kësaj sëmundjeje, kështu që është e rëndësishme për të vëzhguar higjienës personale dhe të veshin të brendshme të përshtatshme.

Në origjinën e shenjave të sëmundjes pacienti duhet të konsultoheni me një urolog ose Andrologist.

Implikimet

// '); //]]>

Rreziku kryesor vjen nga leukoplakia e penisit - kalimi i kësaj forme të sëmundjeve malinje në arsim. Pas trajtimit radikale të prognozë sëmundjes në shumicën e rasteve të volitshme. Në rastin e trajtimit të sëmundjes së avancuar mund pereformuvatysya në kancerit penile, duke çuar në pasoja shumë negative fizike dhe seksuale, dhe gjendjen mendore të pacientit. Disa pacientë mund të marrin dhe të zhvillojnë tumor squamous qelizë e penisit. Për të shmangur këtë, ju duhet t'i nënshtrohet inspektimit të rregullt të përgjithshëm, edhe në qoftë se nuk ka shenja të dallueshme, dhe në dyshimin më të vogël të sëmundjes menjëherë kontaktoni mjekun.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Para së gjithash, me shenja të sëmundjes ose gjatë një inspektimi të kryer planifikuar diagnozë të plotë të sëmundjes. Kjo kërkon një studim të thellë të mostrës histologjike të indeve të pacientit. Pëlhura janë duke përdorur një gjilpërë të hollë, atëherë bëhet biopsia e saj. Nëse studim histologjik i diagnostikuar penisit leukoplakia, i emëruar nga trajtimi të menjëhershëm me vëzhgimin e dinamikës sëmundjes. Trajtimi kryesor - që veprojnë. Për të parandaluar kancerin penile transmeton prerje dhe largimin e zonave të prekura. Shumë më shpesh prerje kryhet njëkohësisht me rrethprerjen. Trajtimit janë zgjedhur për çdo pacient individualisht duke pasur parasysh karakteristikat biologjike të organizmit, prevalenca dhe shkallës së lokalizimin e sëmundjes. Në trajtimin e leukoplakia përdorura performancës lazer, hiqni lythat, duke përdorur substanca kimike aktive të tilla si acidi trichloroacetic dhe zgjidhje podofyllyn. Për heqje të zonave të prekura duke përdorur mjekun electrocoagulator. Pas intervenimit kirurgjik pacienti është rekomanduar higjienë e kujdesshme personale, mbikëqyrjen e vazhdueshme të mjekëve në të gjithë jetën. Nëse pacienti ka një predispozitë për sëmundje onkologjike pamjen gjasa shpeshtë e lezioneve leukoplakia në penis glans.