Epididymitis

Epididymitis - një sëmundje Urological në të cilën ka inflamacion i epididymis. Shkaku i inflamacionit është zakonisht një lloj i infeksionit. Në varësi të asaj agjentit shkaktoi sëmundje, specifike dhe ndryshon

një shumëllojshmëri të inflamacion jospecifik. Specifike lloji, duke përfshirë tuberkulozi, Chlamydia, gonorrheal, inflamacion frëngjyzak dhe trihomonadnyh e epididymis dhe të shkaktojë epididymitis jospecifike mund të jetë një shumëllojshmëri e baktereve, të tilla si E. coli, Streptococcus, Klebsiella, Staphylococcus dhe agjentë të tjerë infektivë. Shumëllojshmëri të jo-specifik është gjetur në 80% të rasteve.

Në infektive tipit të izoluar dhe të amullt të sëmundjes kur inflamacion shfaqet si rezultat i qarkullimit të dobët në enët e gjakut të legenit dhe kordonin sperme. Kjo ngecje paraqitet më shpesh si rezultat nuk ka marrë kënaqësinë e zgjimit seksual, hemorroide, kapsllëk, dhe duke marrë pije alkoolike. Gjendja përcakton formën e tij e cila eshte akute ose kronike. Forma kronike mund të zgjasë më shumë se gjashtë muaj.

Ka disa faktorë që kontribuojnë në origjinën e sëmundjes. Këto përfshijnë:

• Disa mjet mjekësore intervenimi, dmth: instalimi i një kateter për të hequr urinë, cystoscopy, uretrës bouginage, ureteroscopy;

• Gjithsej dridhura gjatë

• Lëndimi në scrotum. Në këtë rast ne mund të flasim për Microtrauma se pacienti merr në një sërë situatash të përditshme, të tilla si çiklizmit, stërvitje aktive, dhe shumë më tepër - kur udhëtonte në një makinë në të cilën shoferi merr një mikroudary numër të madh, të goditur të gjithë peshën e tyre në perineum çdo fytyrë.

Përveç kësaj, pezmatimi i epididymis mund të jetë rezultat i urethritis, vezikulita, prostatitis, BPH dhe sëmundjeve të tjera urologjike dhe disa infektive.

Simptomat

// '); //]]>

Epididymitis dalluar akute dhe kronike. Forma akute ndodh kur trauma madh scrotal ose thekshëm infeksionin shtojcë. Simptomat e sëmundjes akute janë:

• Koqe papritur dhemb, i shoqëruar nga dhimbje në ijë, prapa dhe mes të barkut;

• Epididymis tensionuar, zgjeruar dhe konsoliduar vetë të dhimbshme dhe parehati në prekje përforcohet. Sizes koqe dhe epididimisin janë praktikisht identike, infeksion të hetohen prekur veç e veç.

Inflamacion kronik është fenomen në mënyrë të konsiderueshme më të mbetur nuk shërohet plotësisht e sëmundjes akute. Simptomet e formave kronike mund të jenë dhimbje përsëritura në karakterin testikujve dhemb, nganjëherë rritur gjatë ushtrimit ose në këmbë. Shumë pak boleznenen shtojcë dhe në rritje të lehtë.

Implikimet.

Nëse trajtimi në kohë nuk është caktuar, atëherë disa ditë në inflamacion epididymis mund të zhvillohet në një kalbëzuar. Gjendja e pacientit është përkeqësuar, në masë të madhe rritjen e temperaturave, lëkura e scrotum është shumë e dhimbshme dhe me shkëlqim në dukje. Infeksioni mund të përhapet në pjesët e tjera të ijë, që është, prostatës, uretrës ose fshikëzat seminale, e cila çon në formimin e lezioneve. Një nga komplikimet më të pakëndshme të sëmundjes mund të jetë orchitis akute, e cila zhvillon për shkak të inflamacionit të shkuar direkt në koqe. Në këtë rast, në qoftë se trajtimi vonohet dhe sëmundja është një periudhë e gjatë, mund të riprodhojë qelizat e indit lidhor, e cila çon në pengimin e epididymis për spermës, dhe kjo kërcënon jopjellor pacientit.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Zakonisht thirrjet pacientit për ndihmë nga një ekspert, ndjeu një dhimbje të fortë organ i përflakur. Urolog duhet domosdoshmërisht të jetë shqyrtimi i përshtatshëm për të përcaktuar infeksion patogjen dhe të përshkruajnë trajtim. Nëse jo, sigurisht nuk mund të çojë në shërim, dhe ndezjen kaloni kronike.

Në forma të buta të pacientit ndezjen trajtohet në shtëpi. Hospitalizimi është rekomanduar vetëm kur ekziston rreziku i komplikimeve. Në çdo rast, pacienti është caktuar pushim rreptë krevat dhe scrotum ende dhënë një pozicion të caktuar me peshqir të palosur. Gjatë trajtimit të ju duhet të ndiqni një dietë të rreptë, mjaft larg nga konsumi i ushqimeve yndyrore dhe djegëse. Gjatë kursit duhet domosdoshmërisht për të kuruar këtë sëmundje, përmes të cilit zhvilluar epididymitis. Gjatë trajtimit pacienti emëruar antibiotikët droga absorbable, enzimat dhe vitamina. Gjatë inflamacionit akut praktikuar nga përdorimi lokal i ftohtë, kompresë të ftohtë ose akull se në scrotum për disa kohë. Kur inflamacion akut epididimisin zgjidh emëruar procedurat termike dhe të tjera terapi fizike në scrotum. Në rast se appendage zahnoyitysya nevojë për kirurgji - hapjen dhe kullimit e abscesit. Rastet më të rënda të çojë në heqjen shtojcë.

Forma kronike e sëmundjes në trajtimin thelb e ndryshme nga rrjedhën akute mund të vonuar vetëm për një periudhë më shumë. Zakonisht trajtimi është përshkruar me theks të madh në fizioterapi. Për të shmangur problemet, duhet kohë për të folur me ekspertë dhe trajtimin e sëmundjeve kronike të sistemit urogjenital, veçanërisht ato vospalitelen. Këto sëmundje kryesisht kërkojnë trajtim përfshijnë prostatitis kronike dhe urethritis.