Adenoma e prostatës - simptomat e formimit beninje e tumorit, veçanërisht trajtim

Adenoma e prostatës (kancerit të prostatës) në thelb të vjetëruara disa kohë, e përdorur kështu që sot në një formë pak më të ndryshme si hyperplasia mirë prostatic. Adenoma e prostatës, simptomat e së cilës do të diskutohet më poshtë, ajo është më e zakonshme në këto lloje të përkufizimit. Sëmundja karakterizohet me shfaqjen e një rruzull të vogël (ndoshta si disa nyje), e cila me kalimin e kohës e ekspozuar të rritet gradualisht. Veçori e kësaj sëmundjeje është se ndryshe nga kanceri që zona e BPH është një entitet beninje.

• Përshkrimi i sëmundjes
  • Simptomat e fazave BPH
  • Simptomat e përbashkëta të BPH
  • Shkaqet e prostatës adenoma
  • Trajtimi i BPH

Përshkrimi i përgjithshëm

// '); //]]>

Adenoma e prostatës është një nga sëmundjet më të zakonshme të meshkujve për ata njerëz të cilëve mosha tejkaluar shenjën e 50 vjet. Vetë përcaktimi i sëmundjes mund të tingëllojë si një konventë, sepse rritja e ekspozuar gjëndër indirekt prostatës, si mund të presim, por gjëndra vetëm të vogla që janë shtresa submucosal i qafës së mitrës në fshikëz, nga të cilat kanë formuar tri unike grup parauretralnoy ishull i të dy palëve dhe në Grupi -tservikalna me një pasme. Mbi këtë bazë, do të ishte më mirë për të përcaktuar sëmundjen si adenomas gjëndra lacunar.

Përpjekjet për të përcaktuar funksionet që kryejnë gjëndra lacunar nuk japin një rezultat të qartë. Ka një supozim në faktin se këto gjëndra përgjegjës për tajitje të brendshme, duke qenë antahonicheskie në gjëndrrat riprodhuese të mashkullit. Plandosem është koha e ndodhjes së proceseve atrophic zoseredzhuvanyh në gjëndër prostatës që ndodh në të fundit të aktivitetit riprodhues të mashkullit. Kjo nuk është vetëm përfshirje në formimin e tumoreve të indeve të gjëndrave, por muskujve dhe indeve lidhës.

Kështu, tumori mund të rezultojë jo vetëm të jetë adenomatous por fijor apo myomatoznoy. Adenomas gjithashtu ndryshojnë në varësi të formës së tyre, duke qenë sferike, cilindrike ose dardhë. Ato mund të përbëhet, siç e kemi theksuar tashmë si një nyje dhe disa. Dallohen nga pesha e tyre dhe që mund të jetë radha e 10 gram arritur 200 ose më shumë.

Në varësi të strukturës dhe vendndodhjen, adenoma ?? mund të paraqitet në tre lloje:

• Tumori që depërton në fshikëz përmes uretrës kalon përmes, deformimeve muskul unazor e brendshme e ndjekur nga shkelja e funksioneve të tij.
  • Një rritje të mëtejshme të tumorit rektumit penalizuar pak urinim, por provokon humbjen e aftësive shtrëngohet uretrës prostatic e natyrshme, duke shkaktuar çlirimi i plotë ndodh fshikëz.
  • Tumori në të cilën vula është në mënyrë të barabartë i prostatës si pasojë e presionit të ushtruar nga ajo. Rritja e tumor nuk është në përputhje me rrethanat Kjo përjashton efekte të tilla negative si mbajtjen e urinës në fshikëz dhe mosfunksionim urinar. Ky opsion tumoret janë më të favorshme.

Prostatës adenoma: Simptomat e fazave kryesore

// '); //]]>

Madhësia e formimin e tumoreve nuk është gjithmonë e përcakton shkallën e mosfunksionim të urinimit. Shkeljet në një masë më të madhe përcaktohet nga drejtimi në të cilin përhapja e adenoma. Kështu, zgjerimi i pasme të gjëndrave adenomas madhësi më të vogël në dalë e saj e ngjashme me panik mbi uretrës mund të shkaktojnë vonesa urinim. Në të njëjtën kohë adenomas të mëdha që rriten nga ana e në pjesën e pasme të gjëndra në zorrën e trashë, mund të karakterizohet nga mungesa e çfarëdo manifestimet klinike të sëmundjes.

Sipas tiparet klinike të sëmundjes të përcaktuar hapat e saj të ardhshëm:

• Unë fazë. Përcaktuar si fazë si prekursorëve. Ajo karakterizohet nga urinim i shpeshtë, i cili manifestohet veçanërisht theksuar gjatë natës, në disa raste duke arritur 8 herë. Ka letargjisë lumë e urinës. Me kalimin e kohës, ka vështirësi në urinim. Për zbrazje pacientin e fshikëzës duhet nxitur. Me zhvillimin e adenomas, që korrespondon me para e këtij lloji, kjo mund të jetë simptomë e rëndësishme është mosmbajtjeje urinar që ndodh në gjumë si pasojë e relaksimit arbitrare, arrihet muskul unazor. Kjo është, nga ana tjetër, mungesa e pengesave në formën e muskul unazor brendshëm për rrjedhje të urinës nga fshikëza. Gradualisht, sëmundja lëviz në fazën e dytë. Si për gjatësinë e fazës konsiderohet, është përcaktuar në mënyrë individuale, në disa raste prodovzhuyuchys 12 vjet. Kur e keqja e sëmundjes dy fazat e sëmundjes, dhe vendin e parë dhe të dytë në periudhën deri në dy vjet.
  • Faza II. Karakterizohet nga një ashpërsia më të madh të simptomeve. Lumë i urinës bëhet natyrë e pjerrët e ndërprerjeve pika. Ajo është gjithashtu e nevojshme për të nxitur pacientin, duke rezultuar në formimin e mundshme të bëhet hernia tij ose rënie të rektumit. Nëse faza e parë është karakterizuar nga hypertrophy e fibrave muskulore në detrusor, në këtë fazë është tashmë hedh lëng e tyre. Plot fshikëz mur pa i fibrave muskulore fillon të shtrihet në mes tyre, duke çuar në formimin e qeseve (diverticula) në to është grumbullimi më vonë e urinës mbetur. Së pari, ajo është në lidhje me sasinë në 200 ml, por më vonë ajo mund të arrijë 500 ml, 1 litër ose më shumë. Në rast të hypertrophy që ndodh në muret e fshikëzës, formuar një kanate përafërt, duke shërbyer si barriera për një rrjedhë aktive e urinës në fshikëz nëpër traktin e sipërm urinar. Kjo çon në mëtejshëm stanjacion në ureters e saj dhe si ju mund të me mend, në veshkat. Nga ana tjetër, kjo po çon në simptome të komplikuara sëmundje si pezmatimi i fshikëzës urinare dhe dhimbje. Kjo fazë është ndikuar nga disa faktorë (stresi, alkooli, urinë perederzhanie, hipotermi, dietë shkelje, etj). Kjo mund të çojë në mbajtjen absolute urinar. Në këtë mishërim, tranzicioni të kërkojnë dhimbshme për dhimbje të përqendruar në bigëzim, dhe pastaj në rajon suprapubic dhe prapa. Ky është një parakusht për pranim në spital, diureza ndodh këtu duke përdorur një kateter. Madje edhe atëherë, disa pacientë arrijnë shërim urinim, ndërsa të tjerët duhet të ketë thirrje të vazhdueshme për ndihmë mjekësore. Ka një rënie të tkurrshmërisë muskujt e fshikëzës zakonshme, dhe kjo vazhdon në humbjen absolute e ton. Shënuar më pas forcimin e komplikacioneve që lidhen me procesin e infeksionit të traktit urinar. Duhet të theksohet se në qoftë se mundësia e kalimit nga e para në fazën e dytë mund të vihet në pikëpyetje ??, kalimi nga e dyta në fazën e tretë është e pashmangshme.
  • Faza III. Nuk është shënuar tashmë rënia në contractility e fshikëzës deri në kufijtë minimale, rriti urina e mbetur mund të jetë rreth dy litra. Gjithashtu tensioni i vërtetë dramatik i fshikëzës, ku ai përshkruan të dukshme në formën e një formë ovale ose sferike, duke arritur në kërthizë, dhe në disa raste në rritje shumë më të larta. Ndjeshmëria pacientët e tij e përkeqësuara me pak simptoma përvojë lidhur me mbajtjen urinar, gabimisht vendosur se sëmundja ka bërë disa përmirësime. Ndërkohë, në natën, dhe pastaj gjatë ditës, urina lëshuar rregullisht ose vazhdimisht, ka një mënyrë spontane nëpër pika mbushur me njerëz fshikëz. Për shkak të kësaj, pacientët janë të detyruar të përdorin vazhdimisht mochepryemnyk. Gjithashtu, kjo fazë karakterizohet nga komplikacione komplekse provokuar nga mosfunksionimi i veshkave. Adenoma e prostatës, simptomat e të cilat janë manifestuar tashmë në dobësi dhe humbje e plotë e oreksit, një gojë e thatë dhe një dëshirë të vazhdueshme për kapsllëk të shpeshta dhe të përzier, ndodhin me simptoma vetë-helmuar, e cila është për shkak të mbetjeve azotike. Në veçanti kjo i referohet simptomat e depresionit dhe të lodhjes, gojë shfaqet erë e urinës. Kur temperatura në këtë rast ne mund të flasim për përshkallëzim, shkaktuar nga infeksioni, i cili është një shoqërues i vazhdueshëm në një urinë numëro. Kjo kërkon kujdes emergjent.

Prostatës adenoma: simptomat

// '); //]]>

Këto karakteristika më parë sëmundje zakonisht ndjekin njëri-tjetri ngadalë, për shkak të ngadalshëm, në shumicën e rasteve, zhvillimin e adenomas. Shpesh nuk ka simptome në të gjitha, dhe vetëm manifestim i sëmundjes bëhet prostatës zgjeruar. Manifestimet e shenjave të sëmundjes mund të veshin natyrën ndryshueshëm, ku ajo mund të jetë e shënuar përmirësime periodike, pra, në përputhje me rrethanat, përkeqësim.

Jo të gjithë njerëzit të cilët kanë parë një rritje në simptomat përvojë të prostatës, kështu që madhësia e prostatës nuk ka gjithmonë të përcaktuar simptomet e saj. Duke pasur parasysh këtë, pacienti është në madhësinë relativisht të madh të prostatës, nuk mund të ndjehen asnjë simptomë, ndërsa pacienti është në madhësinë relativisht të vogël të prostatës mund të përballen me simptoma shumë të rënda të sëmundjes.

Simptomat e para të BPH të shfaqet deri në momentin kur rritur në madhësi, prostatës fillon të komplikojë dukshëm rrjedhën e procesit e urinës, e cila është arsyeja pse ajo humb mundësinë e rrjedhjes së lirë nga fshikëz. Për shkak të kësaj ka një numër të simptomeve që janë tipike në përgjithësi për sëmundje:

• urinim i shpeshtë gjatë natës;
  • dukuri ditë urgjente urinim;
  • duke dobësuar lumë gjatë urinimit;
  • pas urinimit është dripping urinë.

Shkaqet e prostatës adenoma

// '); //]]>

Sa për shkaqet e sëmundjes, deri në fund të natyrës nuk është e qartë. Faktori kryesor i rrezikut për sëmundje vepron moshë, dmth vjetër njeriu, aq më shumë është për rrezikun e tumoreve. Të rinjtë rrallë përballen adenoma, për shkak të veçantive të moshës lidhur me ndryshimet në rregullimin endokrin e sistemit seksual për shkak të hyperplasia gjëndra lacunar.

Adenoma Prostata Trajtimi

// '); //]]>

Si metodë kryesore e trajtimit të sëmundjes para nesh dhe metodën e operacionit, rëndësia e së cilës për të folur edhe në fazën fillestare të sëmundjes. Ndërhyrja kirurgjikale në këtë situatë është menduar nga një heqjen e adenomas (jo nga prostatës, sa më shumë gabimisht supozojnë).

Pas operacionit një shërim gradual i funksionit renal dhe funksionin e fshikëzës, në disa raste është e mundur për të rivendosur funksionin seksual, si dhe, e cila është nën ndikimin e kësaj sëmundjeje është e ekspozuar ndaj çrregullimeve. Bazuar në karakteristikat e adenomas, fazë dhe tipi i saj, të përcaktojë një nga tre opsionet e mëposhtme për heqjen:

• Heqjen e njëkohshme e adenomas. Kryer në mungesë të faktorëve të përmendur më sipër, si dhe e parëndësishme për të pacientit diagnozën e dështimit të zemrës.
  • Për fazën e parë e sëmundjes metodë e vetme radikal Asnjë operacion momentnoe, në të cilën zgjat intervali midis momente, ai mund të bëjë në lidhje me disa muaj. Në qoftë se kjo është një formë më e rëndë e sëmundjes, atëherë imponuar një gyp të përhershëm suprapubic.
  • Elektrorezektsiya Transurethral. Ky opsion është menduar nga një heqjen e pjesshme të adenomas prodhuar duke përdorur një cystoscope. Kjo metodë radikal i operacionit nuk është vërejtur shpesh komplikime pas.

Ka forma të tilla të adenomas ku operacioni nuk është i nevojshëm. Kështu, hapi i parë shpesh mund të kushtojë trajtim konservativ, i cili, megjithatë, nuk përjashton manifestime në formën e mbajtjes shpeshta dhe akute urinare, rritjen e urinimit (rreth 10 herë), Edukimi venat ndenjur gjakderdhje në fshikëz apo shfaqjen e gurë të mëdhenj në të. Kjo, nga ana tjetër, të çon në një masë e nevojshme në formën e kirurgjisë, madje edhe në mungesë të urinës mbetur.

Në fazën e dytë të sëmundjes është operacioni masë e nevojshme, sepse aplikimi i vetëm trajtimi konservativ është çelësi nëse përmirësimin e përkohshëm. Përveç kësaj, përdorimi sistematik në këtë rast, ekziston një rrezik i futur kateterin në infeksion fshikëz, i cili gjithashtu prek dhe traktit urinar (sipërme).

Në rastin e shqyrtimit urgjente për simptomat e sëmundjes duhet të vizitoni një urolog.

Nëse besoni se ju Prostata adenoma dhe simptomat karakteristike të kësaj sëmundjeje, ju mund të ndihmojë mjeku urolog.

Ne gjithashtu ofrojmë përdorim diagnostifikimit tona online të shërbimit të sëmundjeve që në bazë të zgjedh e mundshme të vëna simptomat e sëmundjes.