Stomatit kronike përsëritura aftoz

Kronike stomatit përsëritura aftoz - një sëmundje inflamatore të mukozës orale, e karakterizuar nga një kurs kronike dhe një skuqje të lëkurës në mishrat, buzët, shije, gjuhës inflamatore elementeve të pazakontë - AFL. Ulçerë të vogla në gojë janë të vogla të rrumbullakëta erozioni verdhë-gri ose plagë rrethuar nga RIM të kuqe.

Stomatit aftoz është një nga proceset më të zakonshme patologjike në gojë. Në periudha të ndryshme të jetës në fakt sëmundja ndodh në 20% të popullsisë. Ai fëmijë të ndjeshëm dhe të rritur, por kjo ndodh më shpesh në grup-moshën 10 deri në 40 vjet.

Shkaqet dhe mekanizmat e stomatit aftoz

// '); //]]>

Shkaqet e sakta të stomatiti aftoz nuk është i instaluar. Arsyeja më e mundshme që të çon në një sëmundje të konsiderohet për të zvogëluar mekanizmat mbrojtës imunitar për shkak të pranisë së vatrën e infeksionit kronik (grykët, paradontitov, bronkit kronik), stres, duke lëvizur në një tjetër zonë klimatike.

Në lëngun me gojë reduktuar përmbajtjen e imunoglobulinave dhe faktorë të tjerë mbrojtës. Në të njëjtën kohë ka një ndryshim i përbërjes së microflora, rritjen e përbërjes përqindje të bakteret patogjene. Ajo është gjithashtu ngjashmëri antigjenike të disa llojeve të streptokokeve nga qelizat mukoze me gojë, duke i bërë ato objektiva për antitrupat e prodhuara nga trupi.

Shfaqja e mundur AFL nën ndikimin e reaksioneve alergjike. Allergization kronik mund të çojë infektimi hlystyani, marimangat pluhur, duke marrë drogë, efekti i rreziqeve me përvojë.

Zhvillimi i stomatiti aftoz është shumë më e zakonshme në njerëz të afërmit e familjes e të cilëve gjithashtu vuajnë nga kjo sëmundje. Ashpërsia e stomatiti është zakonisht në proporcion të drejtpërdrejtë me ashpërsia dhe kohëzgjatja sëmundjeve infektive të lidhura.

Simptomet e stomatit aftoz

// '); //]]>

Aftoz Klinike stomatiti mjaft tipike. Në fillim të sëmundjes në ulçerë të vogla në gojë gojë duket i izoluar. Para skuqje mëtejshëm ndodh faljen gjatë. Si ashpërsia e stomatit sasi AFL gradualisht rritet dhe kohën e shërimit të tyre, fillimisht i përbërë 7 - 10 ditë shtrirë në dy javë apo një muaj. Rifillimi në mënyrë të konsiderueshme më të shpeshta dhe nganjëherë në fakt shkojnë një nga një, pa periudha lehtësimi. Për formën klasike të sëmundjes karakterizohet nga natyra ciklike e acarimin në pranverë dhe dimër.

Pamja AFL paraprihet zakonisht nga disa dhimbje dhe djegie, dhe një ënjtje të vogël dhe skuqje të mukozës në vendin e ardhshëm të lokalizimin e ulcerat. Pastaj, në vendin e ardhshëm të ulçerë të vogla në gojë duket pak flluskë që shpejt breshëri. Touch sipërfaqe AFL mbuluar me përhimtë në të bardhë. Rreth kësaj fokus formuar zakonisht buzë të kuqe të zjarrtë. Ulçerë të vogla në gojë ashpër dhimbshme kur ju prekni ato, duke komplikuar vakt. Zakonisht ulçerë të vogla në gojë të fillojnë për të shëruar pas 3 - 5 ditë dhe 10 ditë për të shëruar plotësisht, duke mos lënë gjurmë.

Më të shpeshta Zonat mukozale lokalizimi AFL janë të prirur trauma - buzët, gjuhën, mishrat, ulçerë të vogla në gojë rrallë mund të gjenden në shije të butë. Kur vendosjen AFL në dele kalimtare (në kalimin në buzë të ndritshme), ata mund të marrë formën e një prerje.

Një formë e veçantë është aftoz stomatiti scars aftoz stomatiti. Shfaqja AFL fillon me formimin e lezioneve në vulën mukozës cipë, në vend të cilat formuar më vonë ashpër ulcerat e dhimbshme me tehe të trasha ngritura. Sipërfaqja është e mbuluar me AFL refuzuar lulëzim ngjyrë ka filluar të thinjet-verdhë, ka një formë villous. Ulçerë të vogla në gojë ndarë nga indet përreth theksuar kufirin fryrë të kuqe. Pamja AFL mund të shoqërohet me rritje të nyjeve limfatike submandibular dhe të qafës së mitrës, rritjen e temperaturës. Janë ulçerë të vogla në gojë rubtsuyuschyesya zakonisht më e ulët dhe cik e sipërme, cheeks. Ulcerat nuk mund zarubtsovuyutsya për disa muaj, dhe sëmundja e fundit për vite pa periudha lehtësimi. Pas shërimit plagët e thella AFL mbeten të qetë, i ngjan në arna e leukoplakia. Kur vendosjen rubtsuyuschyhsya AFL në cep të gojës mund të zhvillohet deformime bruto që pengojnë hapjen e plotë të gojës.

Trajtimi i stomatit aftoz

// '); //]]>

Prioriteti i parë për trajtimin e suksesshëm dhe parandalimin e stomatiti aftoz është për të identifikuar origjinën e repetitions dhe kanalizimeve vatra e infeksionit kronik. Në gojë është e nevojshme për të eliminuar fenomenin e periodontitis, diagnostikuar dhe trajtuar kistohranulemy.

Trajtimi AFL simptomatike është për të eleminuar dhimbjet. Për këtë qëllim, xhel dhe aerosols përmbajnë anestetikë (kamistad, anestezinovaya emulsioni lidocaine llak, konsiderojnë anestezina në glicerinë).

Përpunimit Lokale AFL dhe heqjen e pllakës janë duke përdorur enzimat proteolitike (zgjidhje Trypsin, kimotripsin, lidasa). Efekt anti-inflamator dhe antiseptik është arritur duke përdorur drogës "Metrogyl-DENT". Kur procesi inflamator në lidhje me një komponent alergjik rekomanduar për ointments me kortikosteroidet (Prednizolonovaya, hydrocortisone). Për të shpejtuar shërimin pas heqjes inflamacion AFL keratoplastychni përdorur automjete (trimetazol, vaj të parfumuar me propolis, lëng Kalanchoe, zgjidhje vaj i vitaminës A). Efekt të mirë për shërimin AFL dhe për të parandaluar formimin e tyre jep lazer rrezatimi helium-neoni.

Trajtimi i Përgjithshëm i mëllenjë përfshijnë:

• terapi desensitizing (suprastin, Claritin, fenystyl);

• terapi immunomodulatory (T-aktivin, dekarys, histohlobulin);

• rivendosur microflora zorrëve (Eubikor, Hilak forte);

• vitaminë terapi.