Neyrodermatyt

Neyrodermatyt (dermatit atopik, dermatitis atopik) - inflamacion akute ose kronike e lëkurës acarimin të rralla, i shoqëruar me kruarje të fortë. Kjo sëmundje e lëkurës është mnohoprychynnoe në zhvillimin e saj dhe trashëgim të luajë një rol, dhe ulur imunitetin, dhe përçarje të ndryshme të sistemit nervor dhe endokrine dhe traktin gastrointestinal. Baza e kësaj sëmundjeje është e kushtëzuar gjenetikisht predispozitë për reaksionet alergjike të ndryshme.

Pacientët mund të reagojnë keq ndaj ushqimeve të caktuara dhe shtojcave që ata janë. Gjithashtu rëndim i manifestimeve lëkurore mund të ndodhë nga inhalimi i alergeneve të caktuara, të tilla si pluhur, pezmatim të kafshëve, bimëve polen lulëzuar, erë e bojës, etj Dhe njerëzit me të lartë nervor excitability zhvillim dermatit atopik mund të ndodhë gjithnjë e më të vështirë.

Neyrodermatyt shfaqet shpesh në fëmijët në sfond të diatez exudative (ekzema). Shtysë për shfaqjen e kësaj sëmundjeje mund të shërbejë si një dietë të sëmurë të nënës gjatë shtatzënisë, edhe në qoftë se ushqimi i saj përfshinte një numër të madh të ushqimit-alergeneve. Në prirjen e fëmijëve ndaj sëmundjeve alergjike mund të ndikojnë faktorë të tjerë shtatzëni negative të tilla si helmim gjaku, sëmundjet infektive, stresi. Në foshnjat ekzemë mund të shkaktojë paraqitjen pahijshme e ushqimeve plotësuese. Fëmijët më të rritur mund të merrni alergeneve jo vetëm me ushqim, por edhe nëpërmjet sistemit të frymëmarrjes dhe të lëkurës. Zakonisht ekzemë është 3-5 vjet, por një e treta mund të shkojë në dermatit atopic.

Shperndare dhe i kufizuar neyrodermatyt

// '); //]]>

Në Shperndare (përhapura) Lezionet neyrodermatyti më shpesh shfaqet në fytyrë, qafë, në bërryl dhe gju nyjeve dhe sipërfaqet flexor e parakrahët. Megjithatë, ky proces mund të jetë një i vazhdueshëm dhe për të blerë erythroderma karakter sekondar. Përveç infeksion të mundshëm të lezioneve, të cilat mund të çojnë në zhvillimin e lymphangitis dhe lymphadenitis. Neyrodermatyt Shperndare mund të shoqërohet me astma ose rinitit alergjik.

Neyrodermatyt kufizuar manifestuar në formën e një ose më shumë lezioneve të përcaktuara qartë, të shoqëruar me kruarje të fortë. Shpesh ajo shfaqet në pjesën e prapme të qafës, dorsum e këmbëve, mbi këmbëve. Lëkurës në këto zona mund të trash, errësojë, lëkurën së bashku me përmirësohet kjo foto.

Simptomat

// '); //]]>

Shenjë e parë mund të shërbejë si kruajtje, skuqje të lëkurës, atëherë vulë apo të vogël skuqje banesë nyjor. Lëkura bëhet e thatë dhe të trasha. Kruajtje të rënda mund të çojë në kruarje dhe mëngjes. Përveç kësaj, pacientët qenë neyrodermatyty nervozizëm mjaft e fortë, lodhje, oreks të dobët dhe fle.

Implikimet

// '); //]]>

Një shumicë e shkaqeve të sëmundjes është e vështirë për të trajtuar neyrodermatyt. Përveç ilaçeve, masat e nevojshme të ketë dhe të mbajë një mënyrë jetese të caktuar. Ju duhet të vëzhguar rregullisht nga një ekspert të jetë në gjendje për të gjetur përgjigje për terapi të ndryshme dhe të sigurojë trajtimin më të mirë.

Shumë më tepër për neyrodermatyty është kronik, periudha dmth e acarimit (sidomos në dimër) dhe procesi i falja. Acarimin mund të shfaqen për shkak të emocioneve të forta dhe lodhje.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Trajtimi fillon kruhet për të luftuar, sepse kjo simptomë kryesor çon në kruarje lezione (edhe në ëndrrat). Për ta bërë këtë, të aplikojnë ointments të veçanta dhe krem ​​(pisha tar në formë të pastër dhe në formën e ointments, paste Lassara, ointments corticosteroid) dhe antihistamines dhe qetësues. Pick dhe vitamina komplekse. Ndonjëherë duke përdorur rrezatimin ultraviolet.

Në trajtimin si duke u përpjekur për të eliminuar shkeljet në organe dhe sisteme të ndryshme, dhe të kryejë masave parandaluese kundër recurrences. Sëmundja shoqërohet me një çrregullim të sistemit nervor, kështu që ka nevojë për të normalizuar gjendjen e saj. Qetësuesit përshkruar shpesh dhe ilaqet kundër depresionit (duke përfshirë aktivitetin antihistamine). Dhe me infuzion bimor duke përdorur bozhure dhe rrënjë sanëz. Nëse ka një përçarje e sistemit të tretjes, trajtimi gjithëpërfshirës neyrodermatyty mund të përfshijnë përdorimin e enzimeve apo eubiotics. Por në rastin e rëndë neyrodermatyty kronike kurs mund të hepatoprotectors dhe antihistamines.

Në trajtimin e dietë duhet të përjashtojë të gjitha alergeneve mundshme. Prandaj, duke përdorur dietë që përjashton ushqime akute dhe tymosur, erëza dhe marinades, çokollatë, agrume dhe fruta dhe manaferrat të tjera, peshku dhe prodhimet e detit, kakao konservuar, vezë, qumësht të tërë dhe ushqime të tjera që mund të shkaktojnë reaksione alergjike. Nëse është e mundur, kontakti i kufizuar me kafshët e sëmura, bimëve lulëzuar. Me pastrimin e lagësht shepetilno hequr pluhurin, si dhe zonat ku pacienti neyrodermatyty transmetuar rregullisht.

Trajtimit të ujit duhet të jetë prerë lëkurën e thatë si pas kontaktit me ujin prirur për reaksioneve inflamatore. Por banja me niseshte, krunde apo hala janë nganjëherë të dobishme. Por të gjitha llojet e shampoos multi dhe soaps nuk duhet të përdoren. Përdorimi më i mirë i fondeve për fëmijët që janë më të butë.

Është e nevojshme për të monitoruar dhe zgjedhja e veshjeve: ajo duhet të bëhet vetëm nga materiale natyrore dhe nuk do të të fshij lëkurën. Gjithmonë të trajtohen në rroba leshi dhe sintetike, veçanërisht direkt ngjitur në lëkurë, pasi që këto materiale mund të ndihmojë gjithashtu acarim. Detergjenteve sintetike mund të shkaktojë zhvillimin neyrodermatyty. Duhet të monitorojnë me kujdes shpëlarje ose përdorni sapun për larje.

Pas të gjitha rekomandimet e mjeku dhe të përshpejtojë procesin e vërtetë gjenerike shërimit.