Astmë - Simptomat, fazat e sëmundjes, forma, sidomos diagnoza, trajtimi bronke

Astmë sot nuk kanë ndonjë përkufizim të përbashkët, por pavarësisht nga kjo, ekzistojnë kritere të caktuara themel këtë sëmundje, për të cilat, në fakt, i izoluar. Simptoma astma që e dallojnë atë si një sëmundje kronike relapsing, me një sipërfaqe lezioni parësor frymëmarrjes me ndryshimet shoqërues në reaktivitet bronkiale në sfondin e ndikimit imunologjike dhe / ose mekanizëm imunologjike.

• Përshkrimi i përgjithshëm
  • Shkaqet
  • Fazat dhe format e
  • Simptomat
  • Astma dhe Shtatzënia
  • Diagnostics
  • Trajtim

Përshkrimi i përgjithshëm

// '); //]]>

Ky përkufizim i sëmundjes që ne tani do të konsiderojmë, sigurisht, shumë të përgjithësuar, dhe se për të sqaruar dispozitat më të përgjithshme mbi të, në fakt, ne sugjerojmë që ju të shqyrtojë përmbajtjen e këtij neni.

Pra, para së gjithash, ne vërejmë se astma është e karakterizuar nga manifestimet klinike të veçanta, të tilla si astma trajtuar dhe statusin aktual astmatik. Dhe në qoftë se kjo është një sulm i frymarrje, lexuesi mund të bëjë "pa menduar" disa ide, statusi astmatik në përzgjedhjen e shenjave astma lidhura, kërkon shpjegime të duhura.

Kështu, statusi astmatik është një komplikacion serioz i sëmundjes, e cila imponon një kërcënim serioz për jetën e pacientit. Statusi astmatik zhvillon, zakonisht kundër nekorrektyruemoho gjatë sulmit (fatale) astma, i shoqëruar nga ënjtje të bronchioles dhe akumulimin shoqërues të mukusit trasha në to, për shkak të cilat, nga ana tjetër, është rritja e astmës në kombinim me hipoksi. Hipoksi - një kusht që është shoqëruar me një ulje në përmbajtjen e oksigjenit në trup ose ulur shqyrtohen individualisht indet / organet e saj. Mes proceset e saj shoqëruese të organeve vitale nënshtrohen seri pakthyeshëm të ndryshimeve, më e ndjeshme për të mëlçisë mangësi oksigjen, zemra, sistemit qendror nervor, veshkat. Statusi astmatik, së pari ne jemi të interesuar për zbatimin e masave kërkon kujdes të menjëhershëm intensiv, është e rëndësishme për të marrë parasysh faktin se ky shtet ka vdekshmërinë e probabilitetit 5%.

Lidhur me përhapjen e astmës, ajo është nxitur kryesisht nga kushtet natyrore dhe klimatike, të rëndësishme për vendbanimin e pacientit. Mrekullueshëm, në drejtim të vendeve të zhvilluara incidenca është shumë më i lartë se numri i pacientëve në krahasim me ato të marra nga vendet e pazhvilluara. Sipas burimeve të ndryshme, prevalenca e sëmundjes në shqyrtimin e popullsisë së rritur varion nga 6%. Një shkak i madh për t'u alarmuar është fakti se nuk ka është identifikuar forma të ndryshme të sëmundjes para nesh. Në thelb këtu janë forma të buta që janë të maskuar si diagnoza të tilla si një "kronik (obstruktive) bronkit." Incidenca Fëmijët arrin performancë edhe më të madh, duke tejkaluar të shënojë në disa rajone 20%. Në mënyrë të ngjashme, për fëmijët dhe është një formë e sëmundjes nuk është zbuluar, respektivisht, një normat e ngjashme incidenca edhe më të larta. Përveç kësaj, ju mund të shtoni atë në vitet e fundit ka qenë një incidencë në rritje, i cili është i rëndësishëm për vendin tonë dhe për vendet e huaja.

Ndryshimet në bronke astma

Astmë: Shkaqet

// '); //]]>

Baza e zhvillimit të astmës është një mekanizëm pathogenetic në të cilën zhvillim Lloji I manifestime alergjike, një mekanizëm i tillë është shkaktuar shpesh në qendër të sëmundjeve alergjike. Ajo karakterizohet nga fakti se që nga momenti që ka ndodhur të hyrave alergjen deri në momentin kur ata filluan të zhvillojnë simptomat e sëmundjes, koha është një minimum - kjo është pothuajse një çështje e minuta. Ky opsion, megjithatë, është e rëndësishme vetëm për ata pacientë të cilët kanë një sensibilizim të duhur ndaj substancave të caktuara (dmth predispozicion alergjik në të). Kështu, pacientët me astmë kur relevante për atë alergjik ndaj lesh mace, duke qenë në banesën në të cilën ata jetojnë cat fillon të ndjehen manifestim përkatëse të sëmundjes, të cilat konsistojnë në shkaktimin e astmës.

Astma mund të zhvillohet për shkak të rëndësisë së një numri të këtyre faktorëve predispose për të:

• Trashëgim. Trashëgim si faktor predraspolahayuscheho qëndron në shumë sëmundje dhe astma ndër këto nuk janë përjashtim. Studimet e mëhershme në rezultatet e arritura prej tyre të vendosur, për shembull, rastet e përputhshmërisë. Në raste të tilla do të thotë prani në sfondin e trashëgimore astmës njëkohësisht në të dy binjakët identikë. Gjithashtu ka gjetur se nënat me fëmijë të ngjashme me këtë sëmundje janë të prirur për zhvillimin e astmës të tyre. Nëse fokusi është në faktorë të tillë si trashëgim, atëherë në thelb ne po flasim për një formë të sëmundjeve të tilla si bronzyalnaya atopic astmë. Në këtë rast, prania e astmës në një prind vendos për fëmijën e tyre -vu 20-30% mundësinë e zhvillimit të saj, ndërsa nëse sëmundja është në të dy prindërve, atëherë probabiliteti është 75%. Megjithatë, në bazë të sjelljes së një tjetër studim në të cilin është kryer mbikëqyrjen e procesit të atopy në foshnjat dhe të mbikëqyrë këtë proces në binjakët identikë, ajo ishte e vendosur që, pavarësisht nga faktor urgjenca predispozicion gjenetik, është e lejuar për të përjashtuar zhvillimin e astmës . Kjo arrihet duke eliminuar alergeneve provokojnë atë, si edhe nëpërmjet zbatimit të masave që synojnë korrigjimin përgjigje imune, duke përfshirë efikasitetin është arritur për shkak të ndikimit brenda periudhës së shtatzënisë. Përveç kësaj, ajo mund të vihet në dukje se në mesin e studimeve mbi studimin e astmës, janë gjetur dhe se kohën e lindjes, si dhe vendin e lindjes - e gjithë kjo nuk duhet të shihet si predisposing faktorë për zhvillimin e alergji dhe astmë astma.
  • Features profesion. Mineral, pambuk, miell, dru, biologjike dhe lloje të tjera të pluhurit dhe gazrave të ndryshme të dëmshme dhe avullimit si përgjithësuar si një faktor që provokon zhvillimin e patologjive të frymëmarrjes, disa kohë më parë janë konsideruar në procedurën e studimit më shumë se 9,000 njerëz. Ajo u gjet se shumica e grave janë të ekspozuar për të kontaktuar me pluhur preferuar biologjik dhe njerëzit, nga ana tjetër, disa herë më shpesh ballafaqohen me pluhur mineral dhe tymi dhe të gazrave helmues. Përveç kësaj dhe gjeti se ndodhja e kollë kronike me pështymë e shoqëronte atë kryesisht të rëndësishme për personat në kontakt me këtë lloj të faktorëve të dëmshme, të cilat në grupin e studiuar janë gjetur raste të astmës që u ngrit për herë të parë. Në të njëjtën kohë gjeti se edhe me reduktimin e mëtejshëm të faktorëve të dëmshëm që provokojnë astmë, reaktivitet jospecifik bronkiale në formën e të ashtuquajturës "astmës profesionale" nuk i nënshtrohen anulimit me kalimin e kohës. Lidhur me peshën e sëmundjeve të shkaktuara nga ky faktor, ajo përcaktohet nga gjatësia e drejtimit të saj, dhe nën peshën e përgjithshme të manifestimet e simptomave.
  • Faktorët e mjedisit. Bazuar në një studim të kryer për 9 vjet dhe përfshin monitorimin e disa mbi 6,500 pacientë të shëndoshë të ekspozuara gjatë kësaj periudhe ndikimi identifikuar në këtë paragraf faktorë, u zbulua se rreth 3% e tyre në fund të studimit më vonë 'duket se ankesat që tregojnë për shkatërrimin e sistemit të frymëmarrjes. Në mesin e faktorëve të tillë si lexuesi mund të marrë përsipër, tymi vërejtur, tymi helmues, tymi shter, lagështia, etj Sjellja Bazuar analiza e mëtejshme statistikore e të dhënave klinike, epidemiologjike dhe demografike, u zbulua gjithashtu se një mesatare prej 3-6% të rasteve të sëmundjes luan një ndikim rol ndotësve (ndotësve në mjedis sipas kushteve që janë të bazuara në ndonjë kompleks kimik ose komponent).
  • Përmban ushqim. Bazuar në studimet në vende të ndryshme që kanë për qëllim studimin tiparet e komunikimit të dietës së sëmundjes, ajo u gjet se ata individë dietë të cilëve përbëhet kryesisht nga produkte bimore dhe lëngje, të pasura me vitamina, fibra dhe antioksidantë kanë tendencë manifestim më të favorshëm të astmës. Në mënyrë të ngjashme, ju mund të bëni dhe të kthyer këtë përfundim racion foto është i bazuar në faktin se produktet e yndyrna të ngopura, produkteve shtazore, dhe ushqime të pasura me karbohidrate tretshëm rafinuar dhe proteinat veprojnë si faktorë që shkaktojnë kurs të rëndë të sëmundjes, e cila është e kombinuar edhe me shfaqjen e acarimin e tij të shpeshta.
  • Alkooli. Për alkoolit është rezultate shumë interesante fituara në kuadër të fondeve të saj në hulumtimet. Në mënyrë të veçantë ata janë të bazuar në supozimin e faktit se për shkak të konsumimit të moderuar të alkoolit mund të zvogëlojë rrezikun e astmës. Kështu, përdorimi i alkoolit në shumën prej 10-60 ml shanset e zhvillimit të astmës barazoi në proteinat shtazore, duke thithur pluhur shtëpi, polen dhe Buburrecat. Standarde të huaj "pije" 10 "cubes" e alkoolit, e cila nga ana korrespondon me vëllimin e shishe jo të plotë të verës apo një gotë birrë të zakonshëm të lehta. Në të njëjtën kohë, abuzimi me alkoolin apo përfunduar atë jashtë - e gjithë kjo konsiderohet vetëm si faktorët që rrisin rrezikun e "përvetësimit" të astmës.
  • Ndikimi i detergjenteve. Përsëri, bazuar në studimet e kryera në 10 vendet e BE, zbuloi se llojet e ndryshme të detergjentëve përmban zgjedhësit e tyre që kontribuojnë në zhvillimin e astmës në të rriturit, llogaritë ky faktor për rreth 18% të rasteve.
  • Stresi (, forma kronike akute).
  • Mikroorganizmave.

Duke marrë parasysh këta faktorë në një version të shkurtuar disi, ju mund të përcaktojë ato për klasifikimin në përputhje me parimet e veprimit. Pra, në qoftë se sulmet ndodhin në sfondin e ekspozimit alergjen që bie në rrugët e frymëmarrjes nëpër mjedisin e jashtëm (molds, pezmatim të kafshëve, marimangat pluhur, polen, etj), është, nga ana tjetër, përcakton astma ekzogjene. Si një variant të veçantë të astmës ekzogjene konsiderohet atopic astmë që është shkaktuar nga predispozitë trashëgimore. Nëse sulmet ndodhin kundër një sfondi të faktorëve të tillë si aktivitet fizik, infeksionet, psikologjike dhe ndikimin emocional apo efektet e ajrit të ftohtë, atëherë bëhet fjalë për këtë formë të sëmundjes, si astma endogjen. Së fundi, një kombinim i faktorëve që ndikojnë në të dyja këto forma të astmës që është nën ndikimin e këtyre faktorëve dhe kur të ekspozuar ndaj alergjen në traktin respirator, ky opsion është konsideruar si astma e gjenezës përzier.

Shkakton të astmës (sëmundje shkas)

Astmë: fazat e zhvillimit, manifestime

// '); //]]>

Astma mund të zhvillohet në dy variante manifestimet kryesore që e dallon saj dy shtetin përkatës, një predastmы shtetërore dhe gjendjen ekzekutohet klinikisht astmë. Predastmы shtetit (diçka që ne të përpunuar më poshtë) është një kusht i tillë, në të cilën ekziston rreziku i zhvillimit të astmës, i cili është i rëndësishëm për formën akute ose kronike e bronkit të pneumonisë (akute ose kronike), për edemë vasomotor, urtikaria, vasomotor rinitit, neurodermatitis, migraines dhe disa kombinime të këtyre kushteve. Lidhur me gjendjen e lëshuar treguar klinikisht, në fakt astma, nuk është tashmë duke folur për astmë, paraqitja e pacientit shënoi sulmin e parë ose lirimin statusin përkatës të sëmundjes.

Varësisht nga karakteristikat aktuale pathogenetic që provokojnë astmë, janë opsionet e mëposhtme për mekanizmat e kësaj sëmundjeje. Në veçanti, ky mekanizëm atopik me të cilin përcakton një mekanizëm të veçantë alergjen / alergjen infektive-varur, ndërsa duke treguar agjentët e caktuara ngjitëse dhe me një karakter të veçantë varësisë infektive mekanizëm autoimune, i dishormonal mekanizmi (në këtë rast tregon një organ të veçantë endokrine që ka ndryshime të nënshtruar në funksionet e tij). Përveç kësaj, ky mekanizëm neuro-psikologjike, e cila e shoqëron karakteristika shkarkimit të përcaktuar llojin specifik të çrregullime neuropsikiatrike. Mekanizmat e lejuara dhe llojet e tjera, duke përfshirë edhe kombinime te tyre.

Varësisht nga ashpërsia e shfaqjeve të simptomave të astmës mund të shfaqet në mënyrat e mëposhtme:

• Astma përhershme butë. Manifestimet e sëmundjes të ndodhë të paktën një herë në javë, sulmet e natës mund të ndodhë një maksimum prej dy herë në muaj ose edhe më pak. Përkeqësimit në manifestimet janë me kohëzgjatje të shkurtër. Treguesit për PSV (rrjedhin kulmin espirator) tejkalon tag normë mosha 80% luhatje në ditën ky kriter është më pak se 20%.
  • Forma e lehtë astmë vazhdueshme. Simptomat e sëmundjes shfaqet një herë në javë ose më shumë, por në të njëjtën kohë, të paktën dy herë në ditë (në duke pasur parasysh, përsëri, treguesve përjavshme tregon). Mes shkelje të shpeshta acarimin subjekt jetën e përditshme të pacientëve, që reflektohet në mënyrë të veçantë në aktivitetin e natë përditshme tjetër të tyre. Përveç kësaj, sëmundja shoqërohet me sulme të natës, dhe në këtë formë ata janë më shpesh se dy herë në muaj. Treguesit PSV tejkalojë 80%, luhatjet ditore mesatarisht 20-30%.
  • Astma në manifestimet moderuar. Simptomat e sëmundjes tashmë është në manifestimet e tij të përditshme, kundër acarimin përkeqësimi i lidhur i nënshtrohet zakonshme ("ditës") jeton dhe fle natën. Manifestimet e simptomave nate të ndodhë më shumë se një herë në javë. Kjo periudhë e sëmundjes kërkon administrimin e përditshëm të barnave të duhura (beta-agonist) periudhën afatshkurtër. Treguesit PSV shënon korrespondojnë me normë moshës brenda 60-80% përditshme luhatjeve PSV kalon 30%.
  • Ashpërsia Astma në manifestime të rënda. Simptomat bëhet konstante, dukuri e sulmeve të astmës shënoi një ditë mesatarisht 3-4 herë acarimit më të shpeshtë. Simptomat Night manifestuar veten më shpesh (nga një herë në dy ditë, ndoshta më shumë). Vështirësitë e prekshme edhe shoqërojë veprimtarinë e përditshme fizike të pacientëve.

Ka faza të veçanta të sëmundjes, këtë fazë akute, faza venitje përkeqësimit dhe fazën ndjesë.

Astma mund të, si sëmundje të tjera, të shkaktojë disa komplikime. Kështu, komplikacionet e astmës janë të ndarë në dy grupe kryesore, këtë ndërlikim pulmonare (mos mushkërive, emfizemë, pneumatoraks, etj) dhe komplikimet ekstrapulmonale (dështimit të zemrës, mushkërive e zemrës, miokardit distrofi, etj).

Predastma: simptomat, karakteristikat themelore
Simptomat e astmës do të diskutohet më poshtë, si një tjetër nuk e ka konsideruar ende pjesë e sëmundjes që kemi lënë shtetin predastmы, kështu që ne kemi zgjedhur ato karakteristika themelore që karakterizojnë atë. Së pari, ne vërejmë se predastma karakterizuar nga disa grupe të mëdha të simptomeve, të gjithë katër prej tyre: simptomat klinike, simptomat laboratorike, simptomat funksionale dhe simptomat historinë mjekësore.

Simptomat klinike të thotë me shfaqjen e simptomave në pacientët me bronkit shoqërues, dhe ndodhja e sindromave alergjik të tipit. Shumica dërrmuese e pacientëve të cilët janë në një predastmы shtetëror tashmë keni bronkit kronike obstruktive, rrallë ata diagnostikuar bronkit kronik dhe astmatik bronkit periodik.

Pacientët me penguese bronkit kronik predastmы gjendje të ndryshme nga ato të pacientëve që zhvillojnë edhe këtë kusht, por bronkit astmatik ose korrente, dallimet janë veçanërisht në seks dhe të përshtatshme për moshën dhe natyrën e kursit të tyre sëmundjes. Kjo është kryesisht për njerëzit që i përkasin grup moshës më të vjetër, që është, mosha e tyre varion nga 47 vjet. Për pjesën më të madhe, ky grup i pacientëve ishte një kohë e gjatë në lidhje me karakteristikat aktivitetit profesional në kushte të pafavorshme, ose ata kanë një "eksperiencë" të gjatë në aspektin e ndikimit të një faktori të ndryshme, si në këtë rast, shihet pirjen e duhanit. Shumica e pacientëve në studim u përcaktua se ata parapriu kolla e predastmы shtetërore shpesh dyahnostyrovalas formën e alergji të drogës, dhe nganjëherë ka pasur një predispozitë gjenetike për sëmundje alergjike.

Sa për pacientët në një predastmы shtetit në bronkit astmatik aktuale apo të përsëritura, kjo është kryesisht në një grup pacientësh të bjerë e grave të reja (32-35 vjeç), pa ndikimin e faktorëve të prodhimit në një të dëmshme apo pirja e duhanit. Në këtë rast, sipas një studimi të pacientëve një faktor i rëndësishëm rol trashëgim mbi sëmundjeve alergjike, veçanërisht ato faktor relevant në bronkit astmatik. Këta pacientë kryesisht kishin një formë e alergjisë. Kështu, rreth gjysma e tyre ishin alergji aktuale ushqim, një e treta e pacientëve me polyallerhyya akute, në një numër disa të rrallë të rasteve të diagnostikuara janë alergji të drogës në dispozicion.

Sindroma alergjike janë diagnostikuar në pacientët nën predastmы, kufizohet kryesisht në ndodhjen e vasomotor rinitit (rreth 65% e pacientëve), si dhe urtikarie (rreth 56%). Shumë më pak kthehet angioedema (rreth 9%) dhe dhimbje koke (një mesatare prej 3% të pacientëve).

Gjendja e përgjithshme predastmы në bazë të disa të dhënave përkatëse në dispozicion në mesataren e popullsisë së rritur brenda një numër prej 5 deri 10%. Bazuar në të dhënat e marra gjatë 15-vjeçare vëzhgimin e pacientëve, ajo u gjet se përafërsisht 18% e pacientëve me predastmoy më pas fituar astmë. Kjo, nga ana tjetër, tregon se rreziku i një transformimi të tillë është grupi realist dhe i përgjithshëm i pacientëve me predastmoy. Mrekullueshëm, për një numër të caktuar të pacientëve në të cilën ky transformim u zhvillua të jenë masat e duhura janë zbatuar trajtim, i cili, me sa duket, nuk ishte efektive për zhvillimin e mëtejshëm të sëmundjes. Rreziku i tranzicionit nga predastmы në astma janë rritur edhe në këtë shtet përforcimin faktorët e veta negative (arsyet e diskutuara më parë që shkaktojnë sëmundje).

Astmë: Simptomet

// '); //]]>

Simptomet kryesore përfshijnë manifestimet e mëposhtme: vështirësi në frymëmarrje, duke kaluar në një sulm astmë, pamja svystovyh ose wheezing në gjoks. Forcimi svystovyh mund të ndodhë gjatë frymë thellë. Si një simptoma mjaft të shpeshta të astmës shërben si kollë paroksizmal, në thelb një manifestim i natyrës së kollë e thatë, por edhe lejoi mundësinë e duke lënë një numër të caktuar të dritë-colored pështymë që është e veçantë për të përfunduar sulmin. Përveç kësaj, ne vërejmë se ajo është e thatë kollë konvulsiv mund të jetë vetëm shenjë nën të cilat mund të dyshohet në një pacient me astmë. Nëse sëmundja është manifestuar kështu, astma izoluar në vete, formë kashelnu.

Mesatare Ashpërsia e astmës dhe ashpërsia e rëndë mund të vendosë shenjë të tillë shtesë të sëmundjeve të tilla si gulçim. Atje ai gjatë ushtrimit, ajo thekson forcimin në astmë akute.

Mrekullueshëm, shumë shpesh ajo gjithashtu ndodh që simptomat e sëmundjes ndodh vetëm gjatë periudhave të acarimit kështu otsutstvuya në një kohë tjetër. Aktualisht rëndim mund të zhvillohet në çdo kohë të ditës, por pothuajse "klasik" është një manifestim i acarimit gjatë natës. Kjo është lehtësuar nga faktorët e pacientit të përzgjedhjes që provokojnë përkeqësimi që, për shembull, mund të jetë për të qëndruar në një kohë të caktuar në një dhomë në të cilën ka kafshë në një dhomë pluhurosur dhe në dhomën ku pastrohen etj

Disa pacientë (sidomos pacientët tani specifike në fëmijëri) përballet me sulme pas transferimit të aktivitetit të rëndësishëm fizik. Ky opsion tregon pikat kryesore të astmës në formën e duhur - është astma tendosje fizike. Ndërkohë, përkufizimi është disi të vjetëruara, si dhe sulmet e lidhur direkt me aktivitet fizik, dhe për këtë arsye astma, e definuar si bronkokonstriktimi pranua.

Rëndim në pacientët e kombinuar me një përgjigje më intensive ndaj lloj jospecifik të stimujve, si atë adresë, për shembull, era e tymit, ndryshimet e temperaturës, erë të mprehtë etj Ky funksion tregon aktivitetin e procesit inflamator në bronke, i cili nga ana e tij përcakton nevojën për të zbatuar të përshtatshme masat e terapi të drogës.

Sa i përket shpeshtësisë së acarimin, ajo është e bazuar në lloje të veçanta të alergjen, që provokon një reagim, si dhe se si e zakonshme është kontakti i durueshëm me alergjen. Për shembull, alergji ndaj poleneve për pacientët përcakton qartë proslezhyvaemuyu sezonalitetit të acarimin për periudhën përkatëse (pranverë / verë).

Ndërsa duke dëgjuar pacientit kthen frymëmarrjen e tij të dobësuar vezikular, wheezing praninë dhe llojin e wheezing. Në periudhat jo e lidhur me rëndim i sëmundjes është duke dëgjuar nuk mund të ketë ndonjë veçori specifike. Si simptomë karakteristikë e lidhur manifestimet e astmës, konsiderohet efikasitetin e dukshëm që është arritur nëpërmjet përdorimit të antihistamines, dhe veçanërisht nga inhalimi përdorur drogë që kontribuojnë në zgjerimin e bronke.

Le të ndalem në një përshtatje e astmës, në vend të - se ai është dhe se si manifestohet në fakt. Gjatë një sulmi astmës bronkiale astma pacient merr një situatë të detyruar, disa përkulur përpara dhe duke i mbajtur duart mbi tavolinë ose në afërsi të objekteve, rrip sup sipërme është në pozicion të ngritur. Ndryshimet dhe gjoksi - në formën është cilindrike. Breaths shkurtër të shoqëruar pacienti nuk sjell lehtësim frymë të dhimbshme, e kombinuar me wheezing. Për frymë në nevojë e përgjithshme për të tërhequr muskujt ndihmëse të gjoksit, barkut dhe sup rrip. Ka zgjerimin e hapësirave ndër brinjëve, zgjatjen e tyre dhe pozitën horizontale.

Paraprijë një sulm astmë gjithashtu mund të jetë i ashtuquajturi sulm atmosferë. Gjatë tërë atmosferë do të thotë paraqitjen e ndonjë emocionet apo ndjenjat, mënyra e rregullt u përball me sulme (epilepsi, astma, etj), në fakt atmosferë shumë të mund të veprojë në disa raste si një sulm. Pas kthimit në atmosferë, sulm shoqërues astmës, ne vërejmë se ajo mund të manifestohet si kollitjes, teshtitjes, rrufë, koshere.

Aktualisht sulm, siç u përmend tashmë, mund të shoqërohet me një numër të kollë pështymë, ajo gjithashtu mund të jenë të ndara dhe për t'i dhënë fund sulmin. Gradualisht, si largimit të pacientit gjatë një pështymë sulm, wheezing janë pak dhe frymëmarrje rritet. Duhet të theksohet gjithashtu se wheezing nuk mund të shfaqet në të gjitha, i cili është i rëndësishëm për pacientët me acarimin e rënda kufizim të shprehur në ventilim sfond dhe rrjedhjen e ajrit. Rëndim mund të shoqërohet me cianozë (cianozë e lëkurës dhe mukozës), takikardi (rrahje zemre të shpejtë), përgjumje dhe vështirësisë së gjuhës. Ata prej bloating gjoks është për shkak të rritjes së volumeve të mushkërive, pra ekziston një nevojë për të siguruar për zbutjen udhë ajrore duke zbuluar madhësinë bronkiale vogël.

Gjithashtu konsiderohet si janë kollë variant astmë është më e rëndësishme për fëmijët, shpesh shfaqet gjatë natës në mungesë të manifestimeve të ditës. Sulmet astma bronkiale të cilat rezultojnë nga tendosje fizike, të karakterizuara nga disa karakteristika të tjera. Sulmet kryesisht ndodhin 5-10 minuta pas përfundimit të tendosje fizike gjatë ushtrimit, por në raste të rralla ka një sulm i drejtpërdrejtë mbi të. Në disa raste, pacientët gjatë kanë kollitjes sulm, e kompletuar në mënyrë të pavarur gjatë minutave të ardhshëm 30-45. Sulmet kryesisht ndodhin gjatë afat, një rol të veçantë në këtë rast të caktuar inhalimi i ajrit të ftohtë thatë. Në Diagnoza "astma" i referohet, përsëri, efekti i barnave të veçanta të përdorura në sulmet, duke përfshirë (inhalimi), si metodë kryesore e diagnozës për zbulimin e këtij lloji të astmës, testi qëndron me afat 8 minuta.

Astma te fëmijët

Zhvilluar në fëmijët e sëmundjes mund të marrë parasysh përkatësinë në një grup moshe të caktuar, por shpesh manifestimin e sëmundjes me periudhën pas 1 viti. Rrezik veçanërisht e lartë e astmës në fëmijët me trashëgim, të cilat ndodhin sëmundje alergjike, si dhe ata fëmijë të cilët në të kaluarën ka shënuar sëmundje alergjike. Shumica e astmës në fëmijët nën bronkit maskuar obstruktive, kështu që nëse shënuar praninë brenda një viti nga katër episodet e tregon penguese bronkit, atëherë kjo situatë mund të shihet si një sinjal për vizitën e mëtejshme urgjente për një allergist.

Ndryshimet në bronke astmës (Fig. 2)

Shtatzënisë alergjik astma dhe karakteristikat e tij

// '); //]]>

Nëse ju jeni një ndërhyrje themelore ekzistuese sëmundje janë reduktuar për të përjashtuar ose minimizuar ndikimin duke krijuar alergeneve gjatë shtatzënisë mjedis hypoallergenic. Kjo është e detyrueshme që të përjashtohet nga pirja e duhanit, si formën e saj aktive dhe pasive. Masat e trajtimit janë të bazuara në peshën e sëmundjes.

Për shembull, në rrjedhën projektuar drogë butë dhe episodik që kontribuojnë në zgjerimin e bronkeve, përdorimi i tyre është i bazuar në nevojat individuale. Më të mirë në këtë version është Atrovent.

Versioni i ardhshëm i rrjedhës së astmës - një formë drita e manifestimit të astmës vazhdueshme. Në këtë rast të caktuar natriumit Kromoglikate (formë inhalacion) - Tayled, Intal. Mungesa e efikasitetit në përdorimin e drogave të këtij lloji kërkon zëvendësim, e cila zvogëlon përdorimin e kortikosteroideve thithur në doza të vogla. Pacientët gjatë shtatzënisë më e preferuar mundësitë për përdorimin e derivateve konsiderohen beklometazoni dhe budesonidit. Në këtë variant mund të shihet duke marrë një lloj tjetër të steroide ata pacientë të cilët arritur kontrollin e suksesshëm të sëmundjes nëpërmjet tyre para se të shtatzënisë së tyre.

Në sëmundje moderuar mesatarisht format e dozimit ofruara thithur kortikosteroidet.

Një vend të veçantë është rruga e rëndë e astmës bronkiale. Në këtë rast i caktuar doza të larta të kortikosteroideve në formë mbytje. Nëse keni nevojë të përdorni një sasi të konsiderueshme të dozave të kortikosteroideve thithur gjatë shtatzënisë është konsideruar budesonid më i preferuar opsion dhe derivatet e saj. Gjithashtu të lejuara për emërimin e tableta corticosteroid (të tilla si prednisolon është) në përputhje me skemën e pajtueshmërisë për konsum të përhershme.

Lindja e fëmijës duhet të bëhet vetëm në një spital. Menjëherë mbi nënat Pranimi në spital në monitorimin elektronik fetusit, por lejohen përjashtime në këtë gjendje si të detyrueshme në rastin mund të arrijë një kontroll mjaft efektiv të astmës. Vlerësimi i funksionit të frymëmarrjes kryhet fillimisht në punë lindjes, atëherë - çdo 12 orë të ofrimit të. Me anestezi të mjaftueshme zvogëlon rrezikun e zhvillimeve të mundshme në sulmet e lindjes frymarrje menjëherë gjatë punës. Në qoftë se ka nevojë për një seksion cezariane, mishërimi më i preferuar konsiderohet anestezi peridural, analgjezik, për këtë qëllim - fentanilit. Mundësisht ofrimit të do të ndodhë natyrshëm - cezariane përcakton rreziqet relativisht të larta për rëndim të mundshme të astmës.

Sa për dhënien e gjirit, ajo është për të zbatuar gjatë terapisë menaxhimit astmë shtatzënisë. Alternativë junk është që të përdorin theophylline dhe derivatet e saj, e cila është për shkak të efekteve të drejtpërdrejta toksike të ofruara për ta në fetus.

Diagnostifikimi

// '); //]]>

Diagnoza e sulmeve të astmës me pamjen e depozitave kërkohet testeve fillestare të tipit standarde, dhe ky gjak (sheqeri, analiza biokimike dhe të përgjithshme), urinalysis. Për zbulimin ose përjashtimin e patologjive të lidhura kardiake kryer EKG. Si një masat e mëtejshme të detyrueshme të diagnozës së përgjithshme është parë edhe fluoroscopy. Në kollë produktive (p.sh. kollë që shoqëroi pështymë e pacientit) duket analizë të përbashkët pështymë. Në prani të ndjeshmërisë ndaj natyrës shpeshta infektive të sëmundjes në rrugët e frymëmarrjes duhet gjithashtu të jenë të testuar pështymë - këtë herë për studimin e mikroorganizmave me shkallë shoqërues zbulimin e ndjeshmërisë të antibiotikëve. Sulmet thatë kollë kërkon një pacient duke marrë një shtupë për praninë e kërpudhat.

Si një metodë hulumtimi i detyrueshëm është konsideruar si një metodë në të cilën kryer studimin e funksionit të frymëmarrjes, ajo është quajtur spirography. Në rrjedhën e kësaj metode e diagnostikimit pacienti duhet të marrë frymë në pajisje të veçantë bashkangjitur në tub. Ka disa rekomandime për këtë procedurë, në mënyrë të veçantë ata janë për të kryer inhalers e tij të mëparshme përjashtimit (berotek, salbutamol, etj), droga bronhorozshyryuyuchyh (aminophylline, etj). Për më tepër, ajo duhet të eliminojë pirjen e duhanit dhe për këtë procedurë (këtu, natyrisht, dhe ju mund të bëni disa shtesa: Pirja e duhanit në parim nuk rekomandohet për pacientët të cilët kanë një sëmundje të caktuar bronkopulmonale). Spirography Holding treguar në pacientët e moshës 5 vjet.

Në rastin e astmës dyshuar në pacientit është kryer duke përdorur një të veçantë drogës bronhorozshyryuyuchyh provë. Është për të mbajtur spirography, pastaj - disa mbytje (salbutamol ose të ngjashme), pastaj - ri spirography. Si qëllimi kryesor i kësaj skeme është konsideruar në përcaktimin e shkallës së qenët evident të bronke ndikimit, obuslavlyvaemoy e këtij grupi të barnave.

Disa më të thjeshtuar dhe në mënyrë të konsiderueshme më të përballueshme është një metodë e përdorur një aparat metria rrjedhin kulmin që përcakton shpejtësinë maksimale prodhuar tym të durueshëm. Kjo makinë është blerë çdo ditë për vetë-kontroll, ai nuk ka nevojë për materiale shtesë, kostoja e saj në dispozicion. Shifrat fituar nga përdorimi i saj, në krahasim me tabelën e vlerave të referencës. Si përparësi kryesore e përdorur këtë pajisje mund të identifikohen me atë që ju mund të përcaktojë paraprakisht kur të fillojë acarimit - pik ul normës espirator rrjedhjes gjatë disa ditëve më parë, kur ai në fakt fillon të shfaqet. Përveç kësaj, kjo metodë mund të diagnostikojnë jo vetëm përshkallëzim të ardhmen, por edhe mundëson një mënyrë objektive për të monitoruar rrjedhën e astmës.

Bazuar në prevalencën e rëndësishme e sëmundjeve që shoqërojnë astmë me zonën plagë hundës, otolaringolog inkurajoi gjithashtu të marrë pjesë dhe për të monitoruar gjendjen e sinuseve paranazale (X-ray).

Si një drejtim shumë të rëndësishëm në studimin e pacientëve në drejtim të vepruar kërkime astmë fokusuar në përzgjedhjen e alergeneve të caktuara që shkaktojnë përmes kontaktit me pacientët e tyre inflamacion alergjik. Testimi bëhet për të përcaktuar ndjeshmërinë ndaj alergeneve grupe të mëdha (fungale, familje, etj). Kjo mund të aplikojnë metodën e përcaktimit të testeve të lëkurës apo analiza analizat e gjakut për lloj të veçantë të imunoglobulinave.

Trajtim

Trajtimi i astmës mund të bazohet në aplikimin e disa grupeve të mëdha të barnave, ato do të diskutohen më poshtë. Doza, kohëzgjatja e përdorimit, dhe mundësia e kombinimit të - të gjithë këta faktorë janë përcaktuar në çdo rast një mjek bazuar në ashpërsinë e kursit të sëmundjeve dhe faktorë të tjera të ngjashme. Më vete, ne vërejmë se deri tani parimi më dominuese e trajtimit është një parim në të cilin trajtimin e astmës dhe, në fakt, të zbatuar për të adresuar këtë ngjarje sëmundje çdo tre muaj subjekt i rishikimit dhe, nëse është e nevojshme, të përshtatura. Në lidhje me drogat specifike të përdorur në trajtimin e astmës, atëherë ata janë si vijon:

• beta-agonist (bronchodilators apo periudhë thithur të shkurtër veprimi) - janë përdorur si droga, duke bërë të mundur simptomat e tërheqjes të frymarrje; Efekti terapeutik si të tilla, nuk ka simptoma, por, siç thuhet, janë eliminuar;
  • përgatitjet me bazë acide kromohlytsevoy - produkte të tilla mund të përdoren në formën e pluhurat, zgjidhje apo aerosols për inhalacion; efekt anti-inflamator terapeutik i stabilizimit shoqërues të sëmundjes, por pa ndikuar në datën e një simptome të caktuara kohore;
  • steroid thithur - Lloji më i zakonshëm që përdoret droga, ata mund arriti shprehur anti-inflamator, shëruese efekt; forma kryesore e lirimit - aerosols Matur per inhalacion, zgjidhje për inhalacion;
  • beta-agonist (bronkodilatorët thithur) - gjatë vepruar droga që përdoren si një përbërës në trajtimin e ashpërsisë të moderuar të rëndë dhe të sëmundjes;
  • Kortikosteroidet - droga për procedura oral ne trajtimin e formave të shumë të rënda të sëmundjes, në mungesë të efikasitetit përshtatshëm pritëse të terapisë inhalacion;
  • antihistamines.

Si një nga tendencat më të rëndësishme në trajtimin e sëmundjes para nesh qëndron realizimin e alergjen specifike immunotherapy shënjestër në arritjen e imunitetit për ekspozimin ndaj alergeneve që provokojnë zhvillimin e inflamacionit pacientit dhe reaksione alergjike. Kjo terapi është bërë nga një specialist brenda periudhës pa rëndim (kryesisht në vjeshtë / dimër). Terapia e tillë është administruar për pacientët alergjen zgjidhje me një rritje graduale të dozimit, e cila nga ana çon në një zhvillim gradual të tolerancës ndaj tyre. Terapia më shpejt i tillë është nisur, më efektive rezultatet mbi të.

Kur simptomat që tregojnë astmë, konsultohuni tuaj allergist-immunologist, mushkërive ose pediatri të ndiqnin / mjekun.

Nëse besoni se ju Astmë dhe simptomat karakteristike të sëmundjes, mjeku do të ndihmojë allergist-immunologist (ose pulmonologist, pediatri).

Ne gjithashtu ofrojmë përdorim diagnostifikimit tona online të shërbimit të sëmundjeve që në bazë të zgjedh e mundshme të vëna simptomat e sëmundjes.