Alergji insekteve

Insekt alergji - reaksione alergjike komplekse marra nga njeriu përmes pickimin e insekteve. Shkaku i alergjive insekteve mund të jetë thithur grimcat dhe organet e insekteve apo jetës së tyre. Emri "alergji insekt" vjen nga insekteve rrënjë.

Kështu quhet klasë e insekteve, e cila përfshin më shumë se një milion lloje të kontakteve me të cilin një person ka gjasa alergji (rinitit dhe konjuktivit, dermatit kontakti, reaksioni akut për helm insekteve të hyjnë në trup). Shumë më tepër manifestimet e reaksioneve alergjike janë kafshimet Hornets, bletët, Grerëzat dhe Hymenoptera të tjera. Burimi i rrezikut është insektet femra, të cilat në një goditje të modifikuar ovipositor. Bletët dhe bumblebees djeg vetëm kur mbrojtur. Bumble Bees lënë thumbin në trupin e njeriut, kafshimet e tyre janë të rralla. Bletët gjëmba mbetet në trup pas kafshimit. Sting ka një formë të çrregullt. Stings bee zakonisht ndodhin në pranverë dhe shpon e Grerëzat - në shtator dhe gusht.

Gjithashtu alergji insekt mund të ndodhë në raste uzhalenyya milingonat e kuqe, midges thumbues, mushkonja, midges, fluturon. Insekt Pështymë hyn në gjak përmes lëkurës apo mbulon mbytje personi aeroplanktona - peshore përbërëse. Kur ka një përplasje e substancave biologjikisht aktive të nxjerra nga krimba garzë zlatohuzok, worms, pëlhurë, zheltohuzok mund të jetë gjithashtu një reagim të fortë alergjik. Më e fortë se të gjitha zhvillim reaksioneve alergjike dhe toksike në Hymenoptera djeg. Edhe gjëmba e bletëve femra mjaltit, për shembull, ka 5.7 chipping, dhe kjo djeg në gjendje normale vepron si një mjet mbrojtës dhe tërhequr në barkun e një insekti. Megjithatë, kur stings bee, muskujt SAC helm duke reduktuar helm lëshojnë në indet e njeriut. Grerëzat janë grabitqarët. Kur ata përtyp insektet vdekur për të ushqyer pasardhës, kjo grimca masive mbeten në zhval tyre, nënshtrohet proceseve të kalbjes dhe të gjakut mund të merrni në njerëzit kafshoj, duke shkaktuar infeksionin më tej dhe inflamacion.

Në Hymenoptera helm përmban një masë të insekteve substancat e dëmshme të veprojnë në sistemin ndryshme anatomike e njeriut, shkaktojnë dhimbje, vasodilatation, reagimet toksike. Ka 4 lloje të efektit toksik të helmit: hemolitik, hemorrahycheskoe, neurotoksik dhe histaminopodibnu.

Në një pickim i vetëm zakonisht nuk është reagimi i ashpër i menjëhershëm. Nëse specie bletë më shumë se 5 Personi uzhalylo - ka reagime toksike dhe kafshon me më shumë se njëqind individëve të mundshëm vdekje. Reagimi ndaj thumbues ndarë në dy grupe - lokale dhe sistemike. Nëse thumbues ndodh për herë të parë në jetën time, reagimi i përgjithshëm nuk duket, por me çdo reagimet e njëpasnjëshme kafshoj ndodhin rastin më të vështirë. Në raste të rralla vonuar reagimi ndodh, e cila manifestohet në 5-6 orë pas kafshimit. Kur bleta njësia djeg si përgjigje enë gjaku është i menjëhershëm dhe akute, duke ndikuar në gjithë trupin. Stings frikshme në fyt, gojë dhe fyt.

Simptomat

// '); //]]>

Kur reaksione alergjike lokale vërejtur skuqje dhe ënjtje në vendin e kafshimit prej rreth 10 cm në diametër, nuk bien brenda 24 orëve. Pacienti ndjen kruarje në këtë zonë. Nëse kafshoj ndodhur në organet e frymëmarrjes, dhe ky vend i zhvilluar edemë - kjo mund të shkaktojë asfiksia është simptomë më e frikshme.

Nëse reagimi i përgjithshëm drita të mundshme, të moderuar dhe shkallën rënda. Nëse pacienti ndjen gjendja e keqe e butë, tensioni, kruarje. Në shkallë të moderuar bashkangjitur këtyre simptomave dhimbje të zemrës, marramendje, dhimbje barku, ënjtje në fyt, etj Në lezioneve të rënda shkallë të ngjarë ënjtje e laring, vrull frymëmarrje, një zë të ngjirur, disfagia.

Simptomë e theksuar e alergjisë insekteve është edhe shok anafilaktik, e cila është e karakterizuar nga pamja e gëlltitet disa minuta ose sekonda pas thumbues, të vjella, vjellje, presionit të ulët të gjakut, urinar dhe mosmbajtjeje fekal, humbje të vetëdijes.

Implikimet

// '); //]]>

Kafshimet e insekteve mund të çojë në pasoja të tmerrshme. Me gjerë tufë stings bee lëkurës ose kafshon shumëfishta nga një periudhë të caktuar kohe ka gjasa fatale, paraliza e muskujve, asfiksisë. Nga asfiksia vdekje të mundshme. Njerëzit të cilët kanë një profesion për shkak të kontaktit të vazhdueshëm me insekte të tilla si bletarëve, ne rekomandojmë një sërë masash parandaluese dhe rregullat e të rëndësishme të sigurisë, aplikimin e mjeteve juridike. Njerëzit që jetojnë në pyll verior dhe zonave në nevojë e vendeve të frikshme kur insektet thërrmuese kryerjen me cilësi të nakomarnyky me rrjetë të veçantë. Summer në fshat dyert dhe dritaret e hapura gjithashtu duhet të rrjetë pëlhurë perde. Kjo është veçanërisht e rekomanduar për të ndjekur në vende marrjen e ushqimit jashtë ose kur bllokim është gatuar. Bletar nevojë për të mbrojtur veten nga të qenit kafshuar veçanërisht ngushtë, veshin helmeta të veçanta dhe doreza kur punojnë me korniza dhe koshere. Në zonat periferike të gjetur fole grerëza në papafingo apo tavan të shtëpisë, ju keni nevojë për të fshirë nga mjete të posaçme që janë shitur në dyqane "kopshtar".

Trajtimi i alergjive insekteve dhe komplikimet e mundshme

// '); //]]>

Në rastin e një të vetme uzhalenyya djeg bletë e qese, e cila përmbante helm, hiqen me kujdes me piskatore, duke u përpjekur të mos për të shtypur qese. Është e ndaluar për të hequr djeg gishtat, pasi neglizhenca e mundur depërtimit të helmit në gjak. Fshij kafshimin me leshi pambuku ngjyhet në peroksid hidrogjeni në një plagë të vënë akull paketë. Kafshon në zonën e kokës janë duke marrë diuretics, deksametason për tre ditë.

Në zonat e gjera të kafshon masive në trupin e pacientit pranuar urgjentisht në spital, të imponuar Tourniquet venoz në vend të vetëm mbi kafshimit, hiqni thumbin. Rreth kafshimit të bërë të shtëna në 5-6 spote, futur Adrenalin (0.1% zgjidhje) dhe klorur natriumi (isotonic). Cakto antihistamines (suprastin, diphenhydramine, tavegil) dhe deksametazon. Në raste të rënda, paraqitja e spazma e frymëmarrjes dhe asfiksi merren masa urgjente - traketomi demonstruar, injeksione nënlëkurës e epinephrine, inhalimi salbutamol ose intubacion. Kur anaphylaxis kalojnë procedurën protyshokovi.