Anafilaksia

Një nga efektet më të këqija të një reaksion alergjik mund të jetë shoku anafilaktik (anaphylaxis). Anafilaksinë ndodh në të mesme proteina organizmi huaj dhe serum, droga ose kafshon kafshëve.

Nëse anaphylaxis është një rritje të mprehtë në ndjeshmërinë e trupit. Zhvillimi i anaphylaxis është mjaft i shpejtë, vetëm disa sekonda, maksimal - dy orë, dhe mund të jetë fatale në fakt disa minuta ose orë.

Njerëzit me dozë të madhe ndjeshmëri dhe metodën e futjes së alergjen në trup nuk luajnë asnjë rol në zhvillimin e shoku anafilaktik.

Në varësi të zonës mbizotëruese dëmit ka disa opsione anaphylaxis. Në variantin e parë ndikon kryesisht në lëkurë, nuk është rritur kruarje, t'i shtyer, angioedema, urtikarie. Në variant cerebrale kryesisht ndikon në sistemin nervor, ka një dhimbje koke të rëndë, vjellje, paresthesia, hypersensitivity, konfiskimet e jashtëqitjes pavullnetshme dhe urinim, humbja e vetëdijes me manifestimet e ngjashme klinike të epilepsisë. Në variantin astmatik është shkatërrimi i frymëmarrjes, astma predominon, duke rezultuar në edemë të laring dhe bronke terrenit transformimit dhe traktin e sipërm respirator zhvillon asfiksia. Opsioni anaphylaxis kardiogjenik ndikon kryesisht zemrën, është zhvillimi i infarkt miokardi apo infarkt akut.

Simptomat

// '); //]]>

Shoku anafilaktik shenjë paralajmëruese është një reagim i qartë në kontakt me një alergjen, ajo mund të jetë dhimbje mjaft të rënda, ënjtje të rënda, kruajtje, e cila shpejt shpërndarë në të gjithë lëkurë. Nëse shoku anafilaktik u shkaktua nga një pickim insekti ose injeksion, vendin e kafshimit apo administratës skuqje dhe ënjtje. Në rast të alergjenit të kontaktit në trup gojarisht, simptomat Anafilaksinë janë dhimbje barku akute, ënjtje të fytit dhe gojës, të vjella, vjellje. Pastaj simptomat e mësipërme, bronchospasm dhe laryngospasm janë të bashkuar përmes të cilit penguar frymëmarrjes. Rezultati është i shpejtë, frymëmarrje të zhurmshme me wheezing. Pastaj hipoksi zhvillon, fytyra bëhet membranat mukoze zbehtë, buzët, gishtërinjtë bëhen cyanotic. Nëse shoku anafilaktik po bie shumë presion zhvillon kolaps. Pacienti mund të zbehta ose të humbasin vetëdijen.

Implikimet

// '); //]]>

Mbi efektet e anaphylaxis ndikojnë në ashpërsinë dhe kohëzgjatjen e shoku anafilaktik. Rreziku i kësaj gjendje është fakti se efektet negative të shokut anafilaktik mund të ndikojë në tërë trupin.

Sa më pak kohë në mes të gjatë u godit alergjen në trupin dhe origjinën e anaphylaxis, aq më shkatërruese janë pasojat. Menjëherë pas një periudhe prej simptomave alergji shok anafilaktik janë plotësisht mungon, por anaphylaxis mesëm është shumë më e keqe se e para.

Shpesh Anafilaksinë çon në formimin e disa sëmundjeve të tmerrshme, të tilla si glomerulonefriti, verdhëz jo-infektive, dështimet ndodhin në funksionimin e sistemit vestibular, sistemit nervor qendror, miokardit, etj

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Nëse shoku anafilaktik duhet së pari të prezantuar 0,5 ml tretësirë ​​0.1% të adrenalin vena ose subkutane. Ju duhet të bëni një çift të injeksioneve nja dy minuta, por shuma e përgjithshme e adrenalin nuk duhet të kalojë 2 ml. Ju duhet për të hyrë adrenalin në të ardhmen, por së bashku me nevojën për t'u përqendruar në normën e zemrës, presionin e gjakut dhe simptomat e pacientit mbidozë. Nuk do të lejohet mbidozë të adrenalin, pasi ajo mund të rrisë vetëm shok anafilaktik dhe të bllokuar receptorët adrenergjik. Pas injektimit epinephrine gjithashtu mund të bëjë glukokortikoideve. Në varësi të ilaçeve që ju duhet për të hyrë ose metilprednizolone 500 mg ose 20 mg deksametazon ose 150 mg prednisolon. Nëse gjendja e pacientit të rënda, doza mund të rritet. Glukokortikoideve të hyjnë në fuqi, ju keni nevojë për disa dhjetëra minuta ose disa orë. Edhe në shok anafilaktik mund të prezantoj disa antihistamines (p.sh., 1.2 ml 1% diphenhydramine, suprastin, tavegil), por ata nuk kanë për të reduktuar presionin dhe nuk duhet të jetë i alergeneve. Asnjë mënyrë ju nuk mund të hyjë derivate phenothiazine, për shembull, Promebazinë, pasi ata jo vetëm që mund të shkaktojnë një reaksion alergjik, por presioni i ulët të gjakut. Gjithashtu mund të ketë një ndikim negativ, popullor para, klorur dhe kalcium gluconate. Gjithashtu, një pacient me shok anafilaktik mund të bëjë injeksion prej 10-20 ml tretësirë ​​2.4% eufillina, ajo do të ndihmojë në lehtësimin e bronchospasm, lehtësuar frymëmarrjen dhe për të zvogëluar edemë pulmonare, por ju duhet të shkruani drogës ngadalë. Nëse është e nevojshme, ju gjithashtu mund të bëjë pacientit artificiale frymëmarrje "gojë më gojë".

Pacientët me anaphylaxis nevojë për të vënë në një sipërfaqe të nivelit dhe të sigurohemi se koka ishte ngritur (ose ulur në një aeroplan me trupin). Ju gjithashtu duhet për të siguruar qasjen e oksigjenit për pacientin, ju duhet të pikoj intravenoz i kripur ose pak ujë më shumë dhe shëllirë për të kthyer presionin e gjakut dhe indekset hemodinamik.

Komplikimet pas anaphylaxis përfshijnë miokardit alergjik, glomerulonefriti, vestibulopatii, hepatiti, pezmatim nervi, difuze sistemin nervor, etj Gjithashtu, anaphylaxis mund të shkaktojë disa sëmundje latente ndodh. Është komplikimet më të frikshme të kolapsit, ënjtje të trakesë, laring dhe bronke dhe shprehu aritmi kardiake të mëdha.