Alergjia në qumësht fëmijën

Alergjia të qumështit - një lloj alergji ushqimore, e cila është vërejtur më shpesh në foshnjat dhe zakonisht shkon në 2 vjeç.

Treguesit dhe simptomat

// '); //]]>

Simptomet kryesore përfshijnë dhimbje barku, vjellje, bloating, stools lirshme, të vjella të shpeshta, qaj menjëherë pas të ushqyerit. Nuk mund të jetë skuqjen e lëkurës (diatez). Ndoshta edhe vështirësi në frymëmarrje, shkarkimin e hundës, sytë e përlotur. Nëse jeni alergjik në stol qumësht diarre ujore dhe nganjëherë të përgjakshme ose mukozës me arna. Duhet të theksohet se simptomat nuk janë patologji specifike. Me fjalë të tjera, të njëjtat treguesit janë duke u zhvilluar në një numër të sëmundjeve të tjera, si dhe natyrën infektive. Kështu që ju duhet pamjen e të gjitha këtyre shteteve të shkuar te mjeku.

Shkaqet e alergjive

// '); //]]>

Është vërtetuar se alergji ushqimore është një predispozitë gjenetike, që është mundësia e alergjisë ndaj qumështit është shumë më e lartë në fëmijët prindërit e të cilëve kanë alergji.

Zakonisht mbindjeshmëri ndaj qumështit të vërejtur në foshnjat që janë shishe-ushqyer. Në përgjithësi, bebet reagojnë ndaj qumështit intolerancës i lopës është më i gjirit më pak e zakonshme, dhi ose qumësht dele. Si pjesë e qumështit të lopës janë proteina që janë rezistente ndaj nxehtësisë, kështu që edhe kur produkti i gatuar alergjeniteti dhe ushqimi i përgatitur në bazë të saj mund të mbeten të larta. Shkaku kryesor i alergjisë është proteina qumështi - kazeinë, por nganjëherë sëmundja provokon sheqer qumështi - lactose. Por ne nuk duhet të ngatërrojmë alergji qumështi me pamjaftueshmëri lactose - gjëra të ndryshme. Mangësi Lactose - intoleranca e produkteve të qumështit për shkak të mungesës apo zvogëluar aktivitetin e enzimë që prishet sheqer qumështi - lactose. Sepse të dy patologji kanë simptoma të ngjashme, diagnoza duhet të kryejë një mjek.

Alergji për qumështin e gjirit mund të shkaktohet nga qumështi i lopës, të cilat kanë pritur gjatë shtatzënisë për shkak se proteina kazeinë ka aftësinë për të kaluar placentën në gjak e fetusit. Gjithashtu mbindjeshmëri ndaj qumështit të gjirit mundshëm nëse nëna merr në ushqime që shkaktojnë reaksione alergjike (arra, çokollatë, karkaleca, etj). Për të parandaluar alergji ushqimore, ushqimi me gji rekomandohet një dietë të veçantë (zakonisht një listë e lejuar dhe "të ndaluara" ushqime të japë nëna në spital). Në përgjithësi, qumështi i gjirit - produkti më i hypoallergenic, të përsosur për të ushqyerit e foshnjave, kështu që nëse ju keni alergji gji për ndonjë gjë të ndaluar menjëherë transferimin fëmijën për përzierje. Në mënyrë tipike, ju duhet vetëm korrigjim të ushqyerit dietë nënën.

Implikimet

// '); //]]>

Në fëmijët alergjikë ndaj qumështit, në shumicën e rasteve, shkon në 2-4 vjet pa pasoja shëndetësore, por në disa raste normat sëmundje mbahen për jetën. Pra, njerëzit duhet të ndjekin një dietë të veçantë. Nëse ushqimi nuk hyn rregullim, shkeljet e ndryshme të mundshme nga ana e traktit gastrointestinal dhe sistemin nervor. Në fëmijët e vegjël nuk është shpesh një vonesë në zhvillimin mendor dhe fizik nëse prindërit vazhdojnë të ushqyer të produkteve alergjike e fëmijës. Dietë të pasakta është në gjendje përkeqësohet alergji ushqimore që është i mbushur me gamë të konsiderueshme intoleranca e produkteve dhe shfaqjen e reaksioneve më të rënda të tilla si angioedema apo anaphylaxis.

Trajtim

// '); //]]>

Trajtimi alergji duhet t'i paraprijë diagnozën. Për fat të keq, sëmundja është e vështirë për të dalluar nga patologji të tjera të zorrëve, si mjekët, duke përjashtuar mangësi lactose dhe infeksionit si shkakun e Sëmundjet, përshkruajnë një dietë të veçantë.

Gama themelor i masave për të trajtuar alergji të qumështit - një ndalim mbi konsumin e ushqimeve që përmbajnë proteina kazeinë. Nëse fëmija është ushqyer me gji, nëna duhet të zvogëlojë marrjes të ushqimit, mund të shkaktojë sensibilizim. Në qoftë se, pa marrë parasysh rregullime të rëndësishme në dietë, simptomat vazhdojnë, ngrenë çështjen e transferimit të fëmijës në të specializuara përzierjet ushqyerit artificial.

Ajo podchernut se më shpesh problemi i alergjive të cilat përballen fëmijët të cilët janë transferuar nga gjiri në shishe-ushqyer një Chur hershme (6 muaj), përveç kësaj, është rritur ndjeshmëria ndaj proteinave të qumështit mund të vërehet në foshnjat me ushqim të lindjes 'shishe ". Shumica përzierjet ushqyerit të prodhuara nga qumështi i lopës, kjo nuk është për t'u habitur që ata mund të shkaktojnë alergji. Nëse është përcaktuar se shkaku i një reaksion alergjik - një përzierje, është e nevojshme për të zëvendësuar produktet e bazuar në soje, qumësht dhie apo hydrolyzed proteina (p.sh. pjesërisht ndarë). Zakonisht alergjive ushqimore për fëmijët-quajtur hypoallergenic, si do të thotë shënimi në paketë. Përzgjedhja përzierje prodhuar në faza, duhet të monitorojë nga afër reagimin e foshnjës në një produkt të dhënë. Nëse pereprobuvani të gjitha komponimet e mundshme, por probleme vazhdon, ju mund të shkaktojë rraskapitje qëndron sëmundje krejtësisht të ndryshme jo e lidhur me alergji në qumësht.

Nëse është përcaktuar se rritur ndjeshmëria e foshnjës ende në qumështin e lopës, pas një ndërprerjeje 6-mujore, crumbs duhet të provoni përsëri për të dhënë një përzierje ose produkte të bazuar në atë, për të parë në reagimin. Ndonjëherë produktet e qumështit të lopës Dr. nuk janë të këshilluar që të marrë fëmijën për përparimin një vit të moshës. Shihet se alergjive ushqimore fermentuara janë shumë më mirë tolerohen, kuptimi që prezantoj qumësht lope në dietë është i nevojshëm për shkak se në këtë formë. Pak nga pak, fëmija mund të hani produkte të tjera të qumështit, dhe dietën dhe ndaluar plotësisht të hequr qafe alergji.

Nëse simptomet vazhdojnë, ndërsa duke marrë produkte alergjike, ajo kërkon respektimin e kufizimeve të caktuara në dietën më të gjatë (ndoshta jetës).