Konyunktyvit alergjik

Conjunctivitis alergjik është një sëmundje e zakonshme, ajo është një inflamacion i mukozën e syrit, të shkaktuara nga veprimi plotë rregullt nuk ndikon shumica e njerëzve. Dermatitis shpesh semundja shoqerohet, astma bronkiale.

Varësisht nga forma e konjuktivit alergjike mund të jetë sezonale ose gjatë gjithë vitit. Konjuktivit sezonal është një sëmundje më e rëndë është manifestuar gjatë lule të caktuara lulëzuar dhe bimëve, në shumicën e rasteve, konjuktivit sezonale shfaqet në pranverë, por pamja e saj është e mundur dhe në çdo kohë tjetër të vitit. Në këtë formë të konjuktivit alergjik është shkatërrimi sipërfaqen e brendshme të qepallat. Konjuktivit shumë më tepër sezonal prek njerëzit me predispozicion gjenetik për alergji. Kohëzgjatja e sëmundjes mund të ndryshojnë nga disa ditë deri në disa muaj.

Simptomet e konjuktivit alergjike shumëvjeçare mund të ndodhë gjatë gjithë vitit. Shkaku i saj është alergeneve të ndryshme, myk, pluhur shtëpi, pezmatim të kafshëve, kozmetike, parfume, kimike shtëpiake, ilaçe, tymi i duhanit gjithashtu shkaktojnë konjuktivit shumëvjeçare mund të jetë alergjik ndaj ushqimeve të caktuara.

Përveç kësaj, formularin e kontaktit është lëshuar konjuktivit, shkaktuar nga lentet e kontaktit dhe pika sy.

Simptomat

// '); //]]>

Simptomet kryesore të konjuktivit alergjike është sy shumë të rënda kruajtje, sidomos në qoshet e brendshme, e cila mbledh alergjen, sytë bëhen të kuqe, sytë e përlotur fillon. Në raste të rënda sytë mund të jenë të mbyllura për shkak të ënjtje të rëndë të konjuktiva. Simptomat janë të ngjashme me normat sezonale konjuktivitet gjatë gjithë vitit, gjithashtu shfaqen sytë e kuq, kruajtje të rënda, por, përveç kësaj, konjuktivit sezonal karakterizohet nga shumë shkarkimit të bollshme dhe të trasha nga sytë dhe fotofobi. Kur konjuktivit sezonale në sipërfaqen e brendshme të qepallë e sipërme nuk është një shumë e vështirë rritje të zbehtë rozë apo ngjyrë gri. Outgrowths qepallë dhe të irritojë sytë. Në raste të rënda, humbja e kornesë, ka dhimbje dhe ndjeshmëri ndaj dritës. Normat e dimrit konjuktivit mund të zhduket. Në shumicën e rasteve, sëmundja merr një formë pak më të butë, dhe pastaj zhduket.

Implikimet

// '); //]]>

Conjunctivitis alergjik me trajtimin në kohë dhe të saktë është pa pasoja për një kohë të shkurtër, por rrit rrezikun e vetë-trajtimin e konjuktivit në ngadalshëm ose indirekt, duke çuar në origjinën e komplikimeve.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Trajtimi i konjuktivit alergjik është i bazuar në tri rregulla: eliminimin e drogës alergjen immunotherapy dhe terapi simptomatike.

Trajtim më efektive për heqjen e alergjen. Hyposensybylyzyruyuschaya immunotherapy kryhet vetëm kur polyallerhyy dhe në qoftë se reagimet pashprehura të rezultateve të testeve. Nëse lloj scripting i alergjen, por eliminimi i saj nuk është e mundur, ajo mund të përdoret trajtim hyposensybylyzyruyuschee specifik.

Në raste të rënda, trajtimi i konjuktivit alergjike rekomandojnë përdorimin e antihistamines, më mirë të preferojnë droga brez II. Antihistamines mund të destinuara për përdorim të jashtëm, por në këto kushte ne duhet të kujtojmë se preservatives në përbërjen e tyre, mund të shkaktojë një reaksion alergjik. Kështu që ju duhet të zgjidhni antihistamines, për konsum brenda.

Për trajtimin e konjuktivit alergjik duhet t'i nënshtrohet terapisë anti-alergji lokal të drogës që do të ndihmojë të zvogëlojë simptomat e sëmundjes. Metodat kryesore të terapive trajtimit është një sy antihistamine bie dhe bie membranës stabilizues mastocite, ato mund të përdoren si individualisht ashtu edhe në trajtimin. Për trajtimin e subakut dhe konjuktivit kronike përdorura kromohlykatov bie. Për trajtimin e konjuktivit alergjike akute duhet të përdorin pika të tilla si azelastine dhe Ketotifen se furnizimit efekt të shpejtë antiallergic dhe të reduktuar reagimin e trupit ndaj histamine. Së bashku me antihistamines në trajtimin e alergjike konjuktivit përdorur steroid, kanë efekt anti-inflamator. Por këto barna duhet të përdoret vetëm pas konsultimit me ekspertët dhe vendosjen diagnozë të saktë, si dallohen nga infeksioni alergjik Conjunctivitis vetëm është praktikisht e pamundur, për më tepër konjuktivit mund të jetë një manifestim i glaukomës. Nëse konjuktivit zgjat më shumë se shtatë ditë dhe mikrobet patogjene rritet, nevoja për të përdorur antibiotikëve veprim lokal. Në raste të rënda të përdorimit të jashtëm të mundshëm të kortikosteroideve, por zbatimi i tyre duhet të kontrollohet nga mjeku dhe të ndjekin presionit intraokular, pasi kortikosteroidet mund të dëmtojë trupin.

Për të reduktuar acarim aq shpesh sa është e nevojshme për të larë sytë zbutjen zgjidhje, për shembull, një kripur fortë. Kur sëmundja nuk duhet të veshin lentet e kontaktit.

Nëse diagnoza "konjuktivit alergjik" u ngrit dhe ishte e drejtë për trajtimin e duhur, pa komplikime nuk duhet të paraqitet. Në rastin e gabimeve të diagnostikuar apo trajtuar, kjo mund të rezultojë e vështirë si Keratitis, e cila mund të çojë edhe në humbjen e vizionit. Përveç kësaj, mund të shkaktojë komplikacione conjunctivitis alergjik kapur infeksionin e syve mund të shkaktojë inflamacion purulent.